Mestá a obce po celom Slovensku dostali vysoké zálohové platby za energie. Avizovanú pomoc štátu však zatiaľ neevidujú. Pre TASR to potvrdilo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktoré žiada vládu o vysvetlenie. S listom sa obrátilo na dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera a dočasne povereného ministra hospodárstva Karla Hirmana. Chce, aby samosprávam odpovedali, kedy príde finančná pomoc, v akom objeme a akým spôsobom.

Dochádza k priepastným rozdielom

„Situácia je skutočne alarmujúca. To, čo potrebujeme, je akási cestovná mapa prvej pomoci. Bez toho budeme naďalej v strese, v rámci ktorého ani samosprávy nebudú vedieť, ako veľmi majú zasiahnuť do zmien vo svojich rozpočtoch," uviedol pre TASR ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák.

Ako tvrdí, je úplne jedno, o akú veľkostnú kategóriu samospráv ide, vo výraznej väčšine dochádza k priepastnému rozdielu medzi výškou ceny v minulosti a na tento rok. ZMOS očakával, že po schválení štátneho rozpočtu budú samosprávy svedkami kompenzácií, tak ako bolo avizované.

„Sme však svedkami toho, že štátny rozpočet bol na poslednú chvíľu schválený, avšak samosprávam skôr ako reálna pomoc formou kompenzácií prichádzajú zálohové platby v obrovských sumách. Ukazuje sa, že skôr ako na pomoc štátu sa začíname spoliehať na priaznivé počasie a takéto úspory zo spotreby," vyhlásil Kaliňák.

Vysoké ceny energií zasiahli aj školy

Zo strany miest a obcí, ale aj škôl, ktoré samosprávy zriaďujú, prichádzajú v týchto dňoch informácie o mimoriadne vysokom náraste cien energií. Tie podľa ZMOS-u nútia samosprávy výrazne zasahovať do rozpočtov. „V mnohých prípadoch úhrada takýchto vysokých cien môže samosprávy doslova zruinovať," podotkol Kaliňák.

Ako príklad uviedol obec Kocurany v okrese Prievidza, ktorá platila v minulom roku 79 a v tomto roku má platiť 786 eur. V obci Hosťová v okrese Nitra bola výška cien energií za šesť odberných miest v minulom roku 5 300, v tomto roku to vychádza na 27 500 eur.

„V prípade Galanty sme svedkami desaťnásobného zvýšenia cien a Medzev avizoval 800-percentný nárast," uviedol s tým, že vysoké ceny energií zasiahli aj školy.

Vláda v novembri 2022 oznámila, že pomôže samosprávam v energokríze. Podmienila to však schválením štátneho rozpočtu. Avizovala, že od 1. januára do 31. marca bude cena elektrickej energie pre samosprávy zastropovaná na úrovni 199 eur za megawatthodinu a pri plyne bude zastropovaná na úrovni 99 eur za megawatthodinu. Pri nákladoch nad strop pri elektrine a plyne má 80 percent z toho preplatiť štát.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke logo Združenia samosprávnych krajov Slovenska SK8 počas tlačovej konferencie po rokovaní predsedníctiev SK8, a Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) v Trnave vo štvrtok 5. mája 2022. FOTO TASR - Lukáš Grinaj
Neprehliadnite

Pri rokovaniach o štátnom rozpočte sa zabudlo na samosprávy, znie z krajov