Druhý najvyšší európsky súd zamietol žalobu írskej nízkonákladovej leteckej spoločnosti Ryanair proti štátnej pomoci aerolinkám Austrian Airlines zo skupiny Lufthansa. Ryanair napadol pôžičku 150 miliónov eur, ktorá mala Austrian Airlines nahradiť straty spôsobené koronakrízou a ktorú vlani v júni schválila Európska komisia. Ryanair sa môže proti rozhodnutiu odvolať na najvyšší súd EÚ.

WA 22 archív Hahn - Na archívnej snímke zo 14. apríla 2020 lietadlá írskej leteckej spoločnosti  Ryanair sú zaparkované na letisku v nemeckom Hahne, ktoré sa nachádza 120 km od Frankfurtu. Írska letecká spoločnosť Ryanair sa v 1. štvrťroku svojho finančného roka 2020/21 prepadla do straty. Ale menšej, ako jej predpovedali analytici. Dôvodom straty boli cestovné obmedzenia a blokády na zabránenie šírenia nového koronavírusu, ktoré uzemnili lietadlá na celom svete. FOTO TASR/DPA  

ARCHIV - 14.04.
Neprehliadnite

Ryanair sa zotavuje z pandémie. Plánuje prijať dvetisíc nových pilotov

Pomoc poskytnutá rakúskym Austrian Airlines z dôvodu kompenzácie škôd vzniknutých zrušením alebo zmenou letov v dôsledku pandémie covidu-19 je zlučiteľná s vnútorným trhom, uviedol Všeobecný súd. Pomoc bola odpočítaná od dotácií poskytnutých z rovnakého dôvodu Nemeckom materskej skupine Lufthansa, a nepredstavuje preto nadmernú kompenzáciu v prospech tejto skupiny, dodal.

Ryanair podal celkom 16 žalôb na EK kvôli tomu, že schválila štátnu pomoc pre jednotlivé letecké spoločnosti. Okrem Austrian sú to tiež Lufthansa a TAP. Tribunál tento rok rozhodol v prospech Ryanairu v prípade námietok proti pomoci poskytnutej nemeckej charterovej spoločnosti Condor a aerolinkám KLM a TAP. Zamietol však námietky proti pomoci firmám SAS, Finnair a Air France, napísala agentúra Reuters.