Do Česka vstupuje najväčšia ruská technologická spoločnosť Yandex. Podľa informácií denníka E15 začala oslovovať tunajších softvérových vývojárov, ktorým ponúka prácu v novo vznikajúcich kanceláriách v Prahe.

Firma si ešte v novembri založila oficiálnu eseročku spadajúcu pod holandskú centrálu. Spoločnosť aktuálne v Prahe ponúka dve voľné pracovné pozície - post inžiniera pre Yandex.Cloud a vývojára technológií, ktoré majú umožniť zákazníkom prácu s ruskými aj západnými cloudmi zároveň.

Sila domáceho trhu

Firma je najsilnejšia na domácom trhu, konkuruje Amazonu, Microsoftu či Google. ,,Pracujeme na spustenie Yandex.Cloudu v niekoľkých krajinách mimo Ruska a krajín regiónu CIS,“ uviedol Yandex. Česká pobočka Yandexu má podľa informácií denníka E15 pomáhať s prípravou služieb ruskej internetovej firmy na expanziu na nových trhoch a zaisťovať podporu medzinárodných zákazníkov.

Apple
Neprehliadnite

Top technologické udalosti: Ruský „Google“ čelí historickému útoku a Apple s výhrou aj prepadom

Logistickú platformu Yandex využívajú firmy ako o Ikea, DPD alebo ruská pobočka Coca-Coly. Spoločnosť oznámila, že plánuje spustiť doručovanie jedál a internetový nákup v Paríži, Londýne a v niekoľkých mestách Izraelu.

Svoje kancelárie má už aj v Nemecku, Švajčiarsku, Holandsku, Číne, Spojených štátoch, Bielorusku a Kazachstane. Zástupcovia Yandexu sa však oficiálne k otázkam denníka E15 ohľadom českej expanzie nevyjadrili.

Akcie stabilne rastú

Aj keď firma sídli v Moskve, registrovaná je oficiálne v Holandsku. Jej akcie od roku 2011 na newyorskej burze Nasdaq stabilne rastú, trhová hodnota sa pohybuje nad 25 miliardami dolárov.

Ilustračný obrázok - pohyb akcií na burze
Neprehliadnite

Pri firemných dlhopisoch treba poriadne rozlišovať medzi emitentmi

Spoločnosť prevádzkuje množstvo služieb, má viac ako 10-tisíc zamestnancov. „Yandex.Maps je alternatívou ku Google Maps alebo Mapy.cz, Yandex.Music je hudobná služba podobná Spotify, Yandex.Taxi funguje ako Uber a podobne. Firma má aj vlastný webový prehliadač alebo vyhľadávač. Ten v Rusku drží krok s Googlom,“ informuje E15.

Ukrajinská vláda, podľa informácií webového portálu, v roku 2017 zakázala služby Yandexu. Spoločnosť obvinila za nelegálny zber dát Ukrajincov a ich následné odovzdávanie ruským bezpečnostným službám. Napriek tomu, že to firma popiera, zákaz bol predĺžený do roku 2023.

KK6 Washington - Na snímke americký prezident Joe Biden (vpravo) počas virtuálneho summitu e s ruským prezidentom Vladimirom Putinom 7. decembra 2021 vo Washingtone. Americký prezident Joe Biden v utorok počas virtuálneho summitu varoval ruského prezidenta Vladimira Putina pred vážnymi ekonomickými sankciami v prípade ruskej invázie na Ukrajinu, uviedol Biely dom vo vyhlásení zverejnenom na svojej internetovej stránke. FOTO TASR/AP
In this image provided by The White House, President Joe Biden s
Neprehliadnite

Američania budú tlačiť na zastavenie projektu Nord Stream 2, ak Rusko napadne Ukrajinu