Ruský súd uznal tamojšieho občana za vinného z velezrady za to, že chcel odovzdať vojenské tajomstvá americkej Ústrednej spravodajskej službe (CIA). Oznámili to v piatok ruské bezpečnostné úrady, ktoré cituje tlačová agentúra AFP. Jurij Ješčenko bol odsúdený tento týždeň na 13 rokov pobytu v trestaneckej kolónii za pokus dodať Spojeným štátom údaje o ruských zbraňových systémoch, uviedla Federálna bezpečnostná služba (FSB) vo vyhlásení zverejnenom na svojej webovej stránke.

WA 4 Soči - Ruský prezident Vladimir Putin počas stretnutia s lídrom odštiepeneckej gruzínskej provincie Abcházsko Aslanom Bžanijom (nie je na snímke) v Soči vo štvrtok 12. novembra 2020. FOTO TASR/AP 


Russian President Vladimir Putin listens to Aslan Bzhania, leader of Georgia's breakaway province of Abkhazia during their meeting in the Bocharov Ruchei residence in the Black Sea resort of Sochi, Russia, Thursday, Nov. 12, 2020. (Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Bude mať Putin doživotnú imunitu? Zákon je tesne pred schválením

„Z prospechárskych dôvodov sa rozhodol poskytnúť Spojeným štátom informácie o sľubnom vývoji ruského vojensko-priemyselného komplexu," uvádza sa v danom vyhlásení. Podľa FSB muž pracoval v uzavretom arktickom meste Severomosk pre organizáciu, ktorá dodávala rádioelektronické systémy pre lode ruskej Severnej flotily. FSB ďalej vyhlásila, že Ješčenko v rokoch 2015-2017 zhotovoval kópie tajných dokumentov o zbraňových systémoch tohto loďstva a následne, začiatkom roku 2019, skontaktoval CIA.

V júli toho istého roku ho FSB zatkla v západoruskej Brianskej oblasti, keď sa pokúsil odovzdať inkriminované materiály, uviedla bezpečnostná služba. Ješčenko, ktorého v utorok odsúdil regionálny súd v Briansku, priznal vinu a svoj čin „oľutoval", uviedla FSB. Počet prípadov špionáže sa v uplynulých rokoch v Rusku zvýšil. V júni poslal ruský súd na 16 rokov do trestaneckej kolónie za údajnú špionáž bývalého príslušníka americkej námornej pechoty Paula Whelana.