Ruský minister obrany Sergej Šojgu v piatok zopakoval, že Krymský polostrov „bol, je a bude" ruským územím. Podľa agentúry TASS tým reagoval na slová ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý vo štvrtkovom televíznom interview opäť označil Krym za ukrajinské územie a prisľúbil, že Ukrajina ho získať späť.

Šojgu na margo týchto slov vyhlásil, že „politici na Ukrajine prichádzajú a odchádzajú, ale Krym bol, je a bude ruský".

Ruský prezident Vladimir Putin  a minister obrany Sergej Šojgu
Zdroj: TASR
Ruský prezident Vladimir Putin a minister obrany Sergej Šojgu

Zelenskyj v rozhovore pre ukrajinský štátny televízny kanál Dom, ktorý vysiela aj na území odštiepeneckého Donbasu a Krymu, označil územie Krymského polostrova za ukrajinské a sľúbil, že nikdy nebude „ruským územím". Ďalej povedal, že Moskva „v budúcnosti oľutuje kroky podniknuté v súvislosti s Krymom".

Zelenskyj považuje Krym za „prvú zápalku", ktorá "pravdepodobne na niekoľko ďalších generácií" spôsobila zhoršenie vzťahov medzi Ukrajincami a Rusmi.

Americký prezident Joe Biden a šéf Kremľa Vladimir Putin sa na stredajšom summite v Ženeve dohodli, že veľvyslanci ich krajín sa vrátia na svoje pôsobiská a budú pokračovať v plnení svojich diplomatických povinností.
Neprehliadnite

EÚ o rok predĺžila sankcie voči Rusku za anexiu Krymu

Rusi o Kryme s nikým nediskutujú

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v reakcii na Zelenského výroky zopakovalo, že „téma Krym je definitívne uzavretá". „O príslušnosti Krymu k Ruskej federácii sa nediskutuje," vyhlásil vo štvrtok na brífingu zástupca riaditeľa informačného a tlačového odboru ruského rezortu diplomacie Alexandr Bikantov, podľa ktorého sú vyjadrenia Zelenského k tejto uzavretej téme „neseriózne".

Krymský polostrov sa stal subjektom Ruskej federácie na základe výsledkov referenda, ktoré sa uskutočnilo 16. marca 2014. Za jeho pripojenie k Rusku hlasovalo 96,77 percenta účastníkov plebiscitu.

Ruský prezident Vladimir Putin a krymskí predstavitelia podpísali 18. marca 2014 v moskovskom Kremli Zmluvu o prijatí Krymskej republiky a mesta Sevastopol ako dvoch samostatných subjektov do zväzku Ruskej federácie.

Russian President Vladimir Putin arrives to attend a concert marking the seventh anniversary of the referendum on the state status of Crimea and Sevastopol and its reunification with Russia, in Moscow, Russia
Neprehliadnite

Rusko varuje USA, nech sa od Krymu držia bokom. Riziko incidentu je veľmi vysoké, tvrdí Rjabkov

Bol ruský do roku 1954

Západ považuje referendum na Kryme za neplatné a neuznáva ho. Polostrov sa stal súčasťou cárskeho Ruska, keď po rusko-tureckej vojne z rokov 1768 -1874 získal nezávislosť. Dekrétom cárovnej Kataríny Veľkej z roku 1783 sa Krym stal súčasťou Tauridskej gubernie. Jeho význam vzrástol po roku 1791, keď Turci stratili v prospech Rusov väčšinu Čiernomoria.

V bývalom Sovietskom zväze bol Krym súčasťou Ruska do roku 1954, keď ho vtedajší prvý tajomník Komunistickej strany ZSSR Nikita Chruščov direktívne pridelil pod ukrajinskú jurisdikciu ako dar. Krym zostal súčasťou Ukrajiny aj po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991.