Ruský miliardár, pôsobiaci v oblasti hnojív Andrej Melničenko lobuje u politikov v Afrike. Chce, aby tlačili na Európsku úniu, nech nájde riešenie pre prerušenia dodávok súvisiace so sankciami, ktoré podľa neho brzdia toky potravín a životne dôležitých živín pre plodiny. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Hoci sankcie EÚ voči Rusku nie sú zamerané na poľnohospodárske produkty alebo hnojivá, obchod ovplyvnili, povedal zakladateľ EuroChem Group. Vyčíslil, že dodávky hnojív boli v tomto roku skresané o približne deväť miliónov ton.

Členské štáty EÚ medzi sebou uplatňujú rôzne sankčné politiky voči ruským výrobcom hnojív. Začiatkom tohto mesiaca zaviedol 27-členný blok výnimky – rozmrazenie aktív určitých jednotlivcov v rámci odvetvia poľnohospodárstva a výroby hnojív pre „obavy potravinovej bezpečnosti“ v tretích krajinách. Deviaty balík sankcií EÚ je súčasťou úsilia v Bruseli potrestať režim Vladimíra Putina za inváziu na Ukrajinu a zároveň zmierniť dôsledky pre svetový obchod.

Situácia sa komplikuje

V rozhovore minulý týždeň A. Melničenko, ktorý je sám sankcionovaný, povedal, že iniciatíva EÚ je uznaním, že jej kroky zhoršujú globálnu potravinovú krízu. Výnimky nezlepšia situáciu, len ju komplikujú, dodal. Hoci Rusko zostáva jedným z najväčších svetových vývozcov hnojív, tento rok vyprodukovalo menej po tom, čo invázia vyvolala sankcie. Podľa A. Melničenka to zasiahlo osem miliónov ton ruských zásielok a ďalší milión ton zo závodov EuroChem v Európe. Nedostatok týchto živín zvyšuje náklady na poľnohospodárstvo a znižuje výnosy plodín, čo v konečnom dôsledku zasiahne spotrebiteľov, keďže ceny potravín stúpajú.

A. Melničenko odletel do Južnej Afriky lobovať u politikov na pokraji volebnej kampane vládnuceho Afrického národného kongresu. Chce, aby najpriemyselnejšia krajina kontinentu podporila jeho prosby, aby EÚ vyriešila tento problém. Tvrdí, že predpokladané dodávky hnojív, ktoré budú počas 12 mesiacov stratené v dôsledku sankcií, by vypestovali dostatok obilia na nakŕmenie viac ako 200 miliónov ľudí.

„Nemyslím si, že ľudia, ktorí v podstate trpia nedostatkom jedla, sa musia postaviť na stranu konfliktu,“ povedal A. Melničenko v rozhovore v Irene, severne od Johannesburgu. Politikov, s ktorými sa stretol, odmietol uviesť.

Riziko hladomoru sa zvýšilo

USA a Francúzsko sa snažia čeliť ruskému vplyvu v Afrike a vzdorovať úsiliu Kremľa spojiť tohtoročnú potravinovú krízu s európskymi sankciami. Ceny plodín vzrástli po tom, čo Rusko zablokovalo ukrajinské prístavy na obilie v Čiernom mori, čím sa zvýšilo riziko hladomoru a hladu v častiach Afriky. Bolo to predtým, ako sa otvoril exportný koridor na základe dohody sprostredkovanej Tureckom a Organizáciou Spojených národov.

Podľa Svetového potravinového programu OSN je ohrozená bezpečnosť 50 percent svetovej populácie, ktorá je závislá od potravín vyrobených pomocou minerálnych hnojív.

A. Melničenko, ktorého hodnota majetku sa odhaduje na 13 miliárd dolárov podľa indexu miliardárov Bloomberg, sa začiatkom tohto roka stiahol z trustu, ktorý drží jeho podiel v EuroChem prostredníctvom holdingovej spoločnosti. Oprávnenou osobou tak zostala jeho manželka, ktorá bola neskôr sankcionovaná. Momentálne sa nachádza v Spojených arabských emirátoch, kde sa presťahoval po mnohých rokoch života v Európe. Už roky nezastával výkonné funkcie v Eurocheme a jeho uhoľnej spoločnosti Suek JSC.

A. Melničenko napáda sankcie EÚ, ktoré naňho uvalili v marci, a tvrdí, že vplyv týchto opatrení je neprimeraný. „Existujú milióny ľudí, ktorí trpia kvôli sankciám uvaleným na mňa osobne,“ povedal a dodal: „Neurobil som nič zlé. S týmto konfliktom nemám nič spoločné. Nikto sa ma nepýtal na radu.“

Magnát dúfa, že „hrôza“ vojny medzi Ruskom a Ukrajinou bude zastavená, ale dodal, že v dohľadnej dobe neexistuje žiadny náznak riešenia.

Ďalšie dôležité správy

Na konci roka 2021 sa Abramovič stretol s ruským ministrom
Neprehliadnite

Ruský miliardár Abramovič dotoval miliónmi dolárov americkú firmu pestujúcu marihuanu