Rusko v súvislosti s najnovšími krokmi ČR požaduje, aby česká strana znížila počet zamestnancov českého veľvyslanectva v Moskve, a vyhradzuje si právo na ďalšie kroky. Informovala o tom agentúra Interfax s odvolaním sa na vyhlásenie ruského ministerstva zahraničných vecí, kam bol vo štvrtok predvolaný veľvyslanec ČR Vítězslav Pivoňka.

V správe Interfaxu sa uvádza, že rezort ruskej diplomacie tlmočil veľvyslancovi Pivoňkovi „ostrý protest v súvislosti s ďalšími reštriktívnymi opatreniami, ktoré prijala Praha voči zamestnancom ruského veľvyslanectva v ČR".

EBE 25 Brusel - Na snímke český premiér Andrej Babiš prichádza na záverečný deň summitu zástupcov členských krajín Európskej únie v Bruseli 2. októbra 2020. FOTO TASR/AP
Czech Republic's Prime Minister Andrej Babis arrives for an EU summit at the European Council building in Brussels, Friday, Oct. 2, 2020. European Union leaders will be assessing the state of their economy and the impact of the coronavirus pandemic on it during their final day of a summit meeting. (AP Photo/Olivier Matthys, Pool
Neprehliadnite

Blíži sa kompletné zrútenie česko-ruských vzťahov, tvrdí analytik Havlíček

V reakcii na tieto „nepriateľské kroky" Prahy požaduje Rusko „zníženie kvantitatívneho zloženia" českého veľvyslanectva v Moskve. Zároveň si „v prípade ďalšieho pokračovania hysterickej protiruskej kampane v Českej republike" vyhradzuje právo na podniknutie ďalších krokov.

Ruský rezort diplomacie informoval, že „veľvyslancovi bolo oznámené, že Česká republika pokračuje v šírení protiruskej kampane pod falošnými zámienkami a svojimi činmi ničí dvojstranné vzťahy". Rusko v tejto súvislosti opäť zdôraznilo, že „reč ultimát" je preň neprijateľná.

Diplomatickú roztržku medzi Českom a Ruskom spustilo oznámenie z uplynulého víkendu, že výbuch muničného skladu vo Vrběticiach v roku 2014 spôsobili agenti ruskej vojenskej rozviedky. Česko následne v pondelok vyhostilo 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, na čo Rusko odpovedalo vyhostením 20 zamestnancov ambasády ČR v Moskve.

Limuzína ruského veľvyslanca v Českej republike
Neprehliadnite

Česko vyhostí asi 70 pracovníkov ruskej ambasády, odísť majú do konca mája

Česká strana na tento krok reagovala ultimátom, v ktorom vyzvala Moskvu, aby do štvrtka 12.00 h prijala späť 20 vyhostených českých diplomatov. Moskva však na túto požiadavku nereagovala a ruské ministerstvo zahraničných vecí Prahu varovalo, že ultimáta sú pre Rusko neprijateľné. Avizovalo tiež, že vo štvrtok „bude rozhovor s českým veľvyslancom pokračovať na ruskom ministerstve zahraničných vecí".

Nový minister zahraničných vecí ČR Jakub Kulhánek vo štvrtok popoludní v Prahe informoval, že v reakcii na nekonanie ruskej strany česká vláda rozhodla o znížení počtu pracovníkov na veľvyslanectve Ruskej federácie v Prahe tak, aby zodpovedal súčasnému stavu na veľvyslanectve ČR v Moskve. Moskva bude mať čas na stiahnutie svojich zamestnancov do konca mája.