Ruské ministerstvo zahraničných vecí v pondelok oznámilo, že Moskva bude na vyhostenie svojich troch diplomatov zo Slovenska reagovať recipročne. Informovala o tom agentúra TASS.

Riaditeľ tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Juraj Tomaga predtým pre TASR v pondelok potvrdil, že Slovensko vyhostilo troch ruských diplomatov.

JB 29 Budapešť - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok sa v utorok 2. júna 2020 na svojej prvej oficiálnej návšteve Maďarska stretol s maďarským ministrom zahraničných vecí Péterom Szijjártóom v Budapešti. Na snímke Ivan Korčok počas tlačovej konferencie po ich stretnutí. FOTO TASR/DUNA/MTI/Zoltan Balogh 

Slovakian Foreign Minister Ivan Korcok speaks during his joint press conference with Hungarian Minister of Foreign Affairs and Trade Peter Szijjarto in the Ministr
Neprehliadnite

Slovensko vyhostilo troch ruských diplomatov, porušili Viedenský dohovor

„Nemôžem uviesť mená pracovníkov ruskej diplomatickej misie, zároveň však potvrdzujem, že bolo prijaté rozhodnutie o vyhostení troch pracovníkov Zastupiteľského úradu Ruskej federácie na Slovensku,“ uviedol Tomaga. Rozhodnutie o vyhostení padlo minulý týždeň a traja diplomati musia SR opustiť v priebehu tohto týždňa.

Ako ďalej Tomaga poznamenal, podľa informácií slovenských spravodajských zložiek bola ich činnosť v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch. „Navyše, došlo k zneužitiu vydaných víz na slovenskom generálnom konzuláte v Petrohrade a v tejto súvislosti bol spáchaný závažný trestný čin na území iného členského štátu NATO a EÚ,“ doplnil.

Rezort slovenskej diplomacie zároveň zdôrazňuje, že má záujem o rozvoj bilaterálnych vzťahov s Ruskom. „Avšak činnosť a pôsobenie ruských diplomatov v SR musí byť v súlade s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch a obvyklými princípmi,“ dodal Tomaga.