Ruské ministerstvo obrany v piatok informovalo, že do miesta svojej stále dislokácie sa po splnení úloh vojenského cvičenia vydal ďalší vlak s vojenskou technikou a personálom tankového vojska Západného vojenského okruhu (ZVO). Rezort obrany dodal, že vojaci a technika sa vracajú na základne v Nižnonovgorodskej oblasti. Informovala o tom v piatok agentúra Interfax.

Napriek tomu, že Rusko v posledných dňoch informuje o odsune svojich jednotiek z blízkosti hranice Ruska s Ukrajinou, NATO stále nevidí známky ich sťahovania.

Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov vo štvrtok uviedol, že jednotky a formácie ruských ozbrojených síl sa po cvičeniach naďalej vracajú na svoje základne.

Do miest stáleho nasadenia sa podľa Konašenkova vracajú najmä jednotky prvej tankovej armády ZVO a logistické jednotky, ktoré absolvovali cvičenia v Kurskej a Brianskej oblasti - obe susedia s Ukrajinou.

Ruská armáda vo štvrtok informovala aj o tom, že na svoje základne sa začali vracať aj jednotky, ktoré vykonávali cvičenia na polostrove Krym, anektovanom Ruskom v roku 2014.

V reakcii na prvé oznámenia o stiahnutí ruských jednotiek Washington deklaroval, že zatiaľ nedošlo k žiadnemu zmysluplnému zníženiu počtu vojakov. Upozornil, že Rusko v skutočnosti posilňuje svoje sily okolo hranice.

Kremeľ na takéto vyhlásenia - napríklad aj z úst generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga - reagoval konštatovaním, že "NATO má problémy s adekvátnym hodnotením situácie na hranici medzi Ruskom a Ukrajinou".

Spojené štáty, ďalšie krajiny NATO a Ukrajina už týždne hovoria o vysokej koncentrácii ruských jednotiek pri ukrajinských hraniciach a hrozbe ruskej invázie. Moskva opakovane vyhlásila, že Rusko nemá voči Ukrajine žiadne agresívne plány.

Napätie ešte viac vystupňovalo spoločné vojenské cvičenie v Bielorusku, ktorého Západom neuznaný prezident Alexandr Lukašenko v piatok pricestuje do Moskvy, aby rokoval s prezidentom Vladimirom Putinom o ďalšom vývoji bilaterálnej spolupráce, pričom aj vo vojenskej oblasti.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu na pondelkovom stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom povedal, že ruská armáda vykonáva množstvo cvičení, z ktorých niektoré sa skončili, iné sú blízko k svojmu záveru. Takéto cvičenia sa podľa agentúry TASS konajú napr. aj v Čiernom mori či v regióne Kubáň na juhu Ruska. Rusko-bieloruské cvičenie Spojenecké odhodlanie 2022 v piatok pokračovalo nácvikom ochrany letiska, informovala agentúra TASS.

Ďalšie dôležité správy

JB 29 Kyjev - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas spoločnej tlačovej konferencie s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom (nie je na snímke) po ich stretnutí v Kyjeve 14. februára 2022. Zelenskyj v pondelok uviedol, že Ukrajina sa nechystá vzdať svojho cieľa týkajúceho sa vstupu do Severoatlantickej aliancie (NATO). TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP, Reuters a RIA Novosti. Ukrajinský prezident tiež médiá informoval o tom, že so Scholzom hovorili aj o plynovode Severný prú
Neprehliadnite

Rusko nesťahuje vojakov, nebojíme sa a budeme sa brániť, povedal ukrajinský prezident