Rusko varovalo Spojené štáty, nech sa držia bokom od čiernomorského pobrežia Ruska a Krymu. Riziko incidentu je veľmi vysoké, uviedol námestník ministra zahraničia Sergej Rjabkov podľa agentúry Reuters. Vyslanie dvoch amerických vojenských lodí do Čierneho mora, kam majú priplávať tento týždeň, označil na pozadí stúpajúceho napätia na východe Ukrajiny za provokáciu.

Rjabkov súčasne ubezpečil, že Moskva chce naďalej brániť ruskojazyčné obyvateľstvo z časti východoukrajinského Donbasu, ktorý je ovládaný proruskými separatistami od jari 2014. Rusko tak chce postupovať napriek americkému varovaniu, že zaplatí ,,vysokú cenu" za počínanie na východe Ukrajiny. ,,Jednoducho bránime svoje záujmy, záujmy našich občanov, ruskojazyčného obyvateľstva. Naďalej ich budeme brániť," vyhlásil námestník podľa agentúry TASS.

Ukraine Russia
Neprehliadnite

Skupina G7 vyzvala Rusko na zastavenie provokácií a deeskaláciu napätia

Akékoľvek hrozby podľa diplomata len posilňujú presvedčenie Moskvy, že sa uberá správnou cestou, ,,pretože USA sú našim protivníkom a robia všetko, aby podlomili ruské pozície na medzinárodnej scéne".

Napätie v Donbase v posledných týždňoch stúpa. Kyjev v minulých dňoch bil na poplach kvôli sústreďovaniu ruských vojsk pri hraniciach s Ukrajinou a varoval pred rizikom ruskej ozbrojenej agresie pod zámienkou ochrany rusky hovoriacich obyvateľov Donbasu. Rusko naopak obviňuje Kyjev z provokácií.

Ukrajina od ruskej anexie Krymu a prepuknutie ozbrojeného konfliktu v Donbase na jar 2014 obviňuje Rusko z agresie a okupácie ukrajinských územia. Moskva priame zapojenie sa do konfliktu popiera. Boje si doteraz vyžiadali viac ako 13-tisíc mŕtvych.