Rusko si predvolalo nemeckých, švédskych a dánskych diplomatov, aby vyjadrilo nespokojnosť s vynechaním ruských úradov a spoločnosti Gazprom z vyšetrovania únikov na potrubiach plynovodu Nord Stream. TASR správu prevzala vo štvrtok z agentúry Reuters.

„Rusko zjavne neuzná pseudovýsledky takéhoto vyšetrovania, pokiaľ nebudú zapojení ruskí experti,“ uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí.

Severania hovoria niečo iné

Švédske ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že vo štvrtok nedostalo žiadne predvolanie. Dánske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že prostredníctvom „diplomatických kanálov“ bolo oboznámené so želaním Ruska zúčastniť sa na vyšetrovaní.

Na potrubí plynovodov Nord Stream 1 a 2 v Baltskom mori zaznamenali koncom septembra štyri úniky plynu, ktorým predchádzali dva výbuchy. Ich príčina nie je známa, členské krajiny EÚ však poukazujú na sabotáž, pripomína Reuters.

Švédsko začiatkom októbra oblasť okolo únikov uzavrelo pre potreby vyšetrovania a neskôr odmietlo s Ruskom zdieľať jeho výsledky. Rusko minulú stredu (5. októbra) požiadalo, aby sa na vyšetrovaní podieľalo.

Ďalšie dôležité správy

EBE 35 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin gestikuluje pri prejave na podujatí k 100. výročiu Adygejskej, Kabardsko-Balkarskej a Karačajevsko-Čerkazskej republiky v Štátnom kremeľskom paláci v Moskve 20. septembra 2022. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin gestures while addressing an event marking the 100th anniversary of the republic of Adygea, Kabardino-Balkaria and Karachayevo-Circasia, at the State Kremlin Palace in Moscow, Russia, Tuesday, Sept. 20, 2022. (Grigory Sysoev, Spu
Neprehliadnite

Moskva je pripravená obnoviť dodávky plynu do Európy cez Nord Stream, potvrdil Putin