Argentína upozornila Rusko na oneskorenie v dodávkach protikoronavírusovej vakcíny Sputnik V a upozornila na možnosť vypovedania zmluvy o nákupe tejto vakcíny, informovali agentúry TASS a AFP.

Poradkyňa argentínskeho prezidenta Cecilia Nicoliniová ešte 7. júla poslala list vedeniu Ruského fondu priamych investícií (RDIF), ktorý vývoj vakcíny Sputnik V financoval. Znenie listu uverejnil argentínsky denník La Nación.

Nicoliniová píše že Rusko do Argentíny ešte nedodalo viac ako 18,7 milióna dávok vakcíny (5,5 milióna dávok prvej dávky a 13,1 milióna dávok druhej dávky), pričom krajina v súčasnosti nutne potrebuje predovšetkým dodávky druhej dávky vakcíny.

Argentína podľa Nicoliniovej rozumie „problémom s výrobou“. Zároveň upozorňuje na to, že krajina medzičasom začala dostávať vakcíny aj od iných výrobcov, ktorí očkovacie látky dodávajú v stanovenom čase.

Argentína, ktorá má približne 45 miliónov obyvateľov, si od Ruska objednala 30 miliónov dávok Sputnika V, doteraz však podľa poradkyne dostala menej ako 12 miliónov dávok. V liste sa uvádza, že hrozí zrušenie celej zmluvy o nákupe vakcín.

WA 46 Rím - Taliansky premiér Mario Draghi počas tlačovej konferencie po zasadnutí vlády v Ríme v piatok 19. marca 2021. FOTO TASR/AP

Italy's Prime Minister, Mario Draghi speaks during a press conference following a Cabinet meeting in Rome, Friday, March 19, 2021. (Alberto Pizzoli/Pool photo via AP)
Neprehliadnite

Vakcína Sputnik V možno nikdy nebude schválená v EÚ, uviedol Draghi

Hovorca Kremľa už skôr reagoval na správy argentínskych médií o oneskorených dodávkach Sputnika V a uviedol, že vakcínu budú dodávať postupne, pretože prioritou ruskej vlády je v súčasnosti očkovanie vlastného obyvateľstva.

Argentína bola v decembri minulého roka prvou krajinou Latinskej Ameriky, ktorá povolila očkovanie Sputnikom V, pripomína AFP. Okrem toho očkuje aj vakcínami od spoločností AstraZeneca a Sinopharm. Prednedávnom dostala tiež od USA darom aj vakcínu od spoločnosti Moderna.

Celkovo v Argentíne dostalo prvú dávku vakcíny zatiaľ 17 miliónov obyvateľov, menej ako šesť miliónov je plne zaočkovaných. Od začiatku pandémie v Argentíne zaznamenali už približne 4,79 milióna prípadov nákazy koronavírusom a takmer 103-tisíc úmrtí, píše AFP.

Matovič a Sputnik V
Neprehliadnite

Sputnik V bola Matovičova bublina. Prázdnotou zívajúca čakáreň je jeho fiasko