Na čínskom dlhu vo vlastníctve zahraničných veriteľov tak môžu mať až štvrtinový podiel, vypočítali analytici austrálskej finančnej spoločnosti ANZ Research. To môže poskytnúť Rusku ochranu pred západnými sankciami uvalenými na Moskvu za jej inváziu na Ukrajinu.

Ruské finančné trhy sa kvôli sankciám ocitli v chaose. Ruské spoločnosti skúmajú u svojich spojencov z rozvíjajúcich sa trhov možnosti, ako obísť sankcie. Najmä v Číne, kde sa zvyšuje vysporiadanie transakcií v jüanoch na úkor dolára, uviedla agentúra Reuters.

ANZ odhaduje, že ruská centrálna banka vlastní čínske štátne dlhopisy za 80 miliárd dolárov, ruský štátny investičný fond potom za 60 miliárd dolárov. Celkom mali na konci januára zahraniční investori vo vlastníctve čínske dlhopisy za 4,07 bilióna jüanov.

„Sledujeme, či Rusko tieto aktíva zlikviduje, ak bude potrebovať hotovosť (v jüanoch) na splnenie iných platobných záväzkov," uviedla ANZ.

Vlani v júni mali jüany na celkových devízových rezervách ruskej centrálnej banky podiel 13,1 percenta. Podiel jüanu sa tak výrazne zvýšil z 0,1 percenta, kde bol v júni 2017. Podiel dolára sa naopak znížil, a to zo 46,3 percenta na 16,4 percenta.

Rusko môže prípadne využiť jüanové aktíva a čínsky medzibankový platobný systém (CIPS) namiesto západného platobného systému SWIFT, ku ktorému bol niektorým ruským bankám zakázaný prístup. Podľa ANZ je však nepravdepodobné, že by kríza zvýšila využívanie jüanov. CIPS podľa nich nie je bezprostrednou náhradou za SWIFT.

Ďalšie dôležité správy

Ukrajina
Neprehliadnite

Ukrajinský konflikt naživo: Rating Ruska znížený na junk. Ropa ďalej rastie