Rusko je pripravené na roztržku s EÚ v prípade, ak naň Únia uvalí nové sankcie v súvislosti s uväznením opozičného politika Alexeja Navaľného. Uviedol to v piatok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, ktorého citovala agentúra AP. „Nechceme byť izolovaní od medzinárodného spoločenstva, avšak musíme byť na to pripravení," povedal Lavrov v reakcii na otázku, ktorá sa týkala možnej roztržky vo vzťahoch medzi Moskvou a Bruselom. „Ak chcete mier, musíte sa pripraviť na vojnu," dodal.

Lavrov v tejto súvislosti zdôraznil dôležitosť ekonomických vzťahov a spolupráce s 27 členskými štátmi EÚ. Rusko však podľa neho musí pripraviť aj na ten najhorší scenár a stále viac sa spoliehať na vlastné zdroje. Rovnaký postoj zaujal aj hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

JB 21 Brusel - Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell počas prejavu o zatknutí ruského opozičného politika Alexeja Navaľného na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Bruseli 19. januára 2021. FOTO TASR/AP

European Union foreign policy chief Josep Borrell addresses lawmakers on the arrest of Russia's opposition leader Alexei Navalny during a plenary session at the European Parliament in Brussels, Tuesday, Jan. 19, 2021. The Kremlin on Tuesday brushed off calls from U.S. and European officials to
Neprehliadnite

Borrell navrhne EÚ, aby na Rusko uvalila sankcie

„Ak budeme čeliť deštruktívnemu postupu, ktorý poškodí našu infraštruktúru a naše záujmy, Rusko musí byť na takéto nepriateľské kroky vopred pripravené," uviedol Peskov počas telefonátu s novinármi. „Musíme byť sebestační. Musíme zaistiť našu bezpečnosť v najcitlivejších strategických oblastiach a byť pripravení nahradiť národnou infraštruktúrou všetko, o čo by sme mohli prísť," vyhlásil hovorca.

Vzťahy EÚ s Moskvou sa zhoršili v dôsledku ruskej anexie Krymského polostrova z roku 2014 a podpory, ktorú Rusko poskytuje separatistom na východe Ukrajiny. K ďalšiemu výraznému zhoršeniu došlo v súvislosti s otrávením a uväznením Alexeja Navaľného. Európska únia bude o možnosti zavedenia nových sankcií voči Rusku a prípadných ďalších opatreniach rokovať na schôdzke ministrov zahraničných vecí 22. februára a na marcovom summite hláv štátov a vlád EÚ.