Vladimir Potanin, jeden z najbohatších mužov Ruska, kedysi zarábal na dividendách 6,6 miliardy dolárov. Jeho majetok mal podľa Bloomberg Billionaires Index čistú hodnotu 33,5 miliardy dolárov. Bol 38. najbohatším človekom na svete.

Za prvý deň ruskej invázie na Ukrajinu však stratil tri miliardy dolárov po tom, čo cena akcií spoločnosti Norilsk Nickel (najväčšieho producenta vysoko kvalitného niklu na svete), ktorej je prezidentom, klesla o 26 percent. Pre najbohatších jednotlivcov v Rusku sa to môže zhoršiť, keďže západné sankcie majú silnieť, uvádza agentúra Bloomberg.

Pád MOEXu

22 ruských miliardárov prišlo podľa indexu miliardárov Bloombergu po invázii na Ukrajinu za jeden deň o 39 miliárd dolárov. Došlo k tomu po páde moskovského benchmarku MOEX Russia Index, ktorý vo štvrtok uzavrel s hodnotou o 33 percent nižšie, uvádza businessinsider.com. Podľa agentúry Bloomberg ruskí miliardári stratili viac peňazí za jeden deň ako od začiatku roka.

Nikto nevie s istotou, aký bohatý je koniec koncov samotný ruský prezident Vladimir Putin.

Najväčší porazený

Najväčším porazeným bol Vagit Alekperov, predseda moskovskej ropnej spoločnosti Lukoil, ktorému sa jeho bohatstvo za jeden deň prepadlo o jednu tretinu, keď sa cena akcií spoločnosti vo štvrtok prepadla o 32 percent. V.

Alekperov má teraz podľa Bloombergu čistú hodnotu 13 miliárd dolárov (pokles z 19,2 miliardy dolárov).Medzi sankcionovanými jednotlivcami bol podľa Reuters aj oligarcha Gennadij Timčenko, ktorý má úzke vzťahy s V. Putinom. Timčenko je podľa Bloombergu 11. najbohatším človekom v Rusku s čistou hodnotou 12,1 miliardy dolárov.

Ďalšie dôležité správy

Utok na Ukrajinu
Neprehliadnite

Vojna na Ukrajine naživo: Ukrajinský konflikt eskaluje. Svet sa obáva následkov