Ruské akcie v reakcii na eskaláciu napätia na východe Ukrajiny opäť prudko oslabujú, a nadväzujú tak na straty z predchádzajúceho dňa. Hlavný index moskovskej burzy RTS krátko po začatí obchodovania strácal cez desať percent, neskôr časť strát zmazal a krátko pred 10:00 SEČ vykazoval pokles približne o sedem percent na 1 122 bodov. Ruský rubeľ zostúpil voči doláru na najnižšiu úroveň za takmer dva roky.

Zabezpečenie finančnej stability

Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok podpísal výnosy, ktorými uznal nezávislosť separatistickej Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky vo východoukrajinskom Donbase. Zároveň nariadil ruskej armáde, aby na ich území začala „misiu na zabezpečenie mieru". Západné krajiny postup Moskvy odsudzujú a plánujú nové sankcie voči Rusku.

Americký dolár sa dnes voči rubľu vyšplhal až na 80,97 RUB/USD, maximum od marca 2020. Krátko pred 10:00 SEČ si pripisoval zhruba 0,6 percenta na 80,2 RUB/USD. Ruská centrálna banka dnes uviedla, že je pripravená podniknúť opatrenia na zabezpečenie finančnej stability, podrobnosti ale neposkytla.

Najväčší súbor sankcií

Poklesu kurzu ruského rubľa a cien akcií nezabránil ani výrazný nárast cien ropy, ktorá je hlavným exportným artiklom Ruska. „Smer trhu dnes určí rozhodnutie Západu ohľadom sankcií," uviedla ruská investičná banka Sinara.

Európska únia v koordinácii so Spojenými štátmi a Britániou dlhodobo chystá doteraz najväčší súbor sankcií, ktoré majú tvrdo zasiahnuť kľúčové odvetvia ruského hospodárstva. Podľa šéfa únijnej diplomacie Josepa Borrella by zástupcovia krajín EÚ mohli o sankciách rozhodnúť už dnes popoludní.

Ďalšie dôležité správy

burza
Neprehliadnite

Ázijské akcie zasiahla situácia na Ukrajine, výrazne oslabili