Deficit štátneho rozpočtu Slovenska sa v januári medziročne takmer zdvojnásobil, rozpočtové príjmy totiž klesli výraznejšie ako výdavky. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnilo Ministerstvo financií SR. Hospodárenie vlády od minulej jari ovplyvňujú dopady pandémie.

Deficit slovenského rozpočtu v prvom mesiaci tohto roka dosiahol 187,78 milióna eur. V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška, kedy deficit predstavoval 94,83 milióna eur, to predstavuje nárast o 98 percent.

Na snímke minister financií SR Eduard Heger (OĽaNO) počas 18. schôdze parlamentu v Bratislave v utorok 24. novembra 2020. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Parlament schválil rozpočet na budúci rok, deficit má klesnúť na 7,4 percenta

Príjmy štátneho rozpočtu v januári klesli medziročne asi o 13 percent, najmä kvôli nižším výnosom z daní. Výdavky sa znížili takmer o päť percent, a to aj vzhľadom k nižšiemu odvodu do rozpočtu EÚ a k úspore pri dlhovej službe štátu.

Vlani rozpočtový deficit Slovenska vystúpil na takmer 7,76 miliardy eur po deficite 2,2 miliardy eur v roku predchádzajúcom. Na tento rok zákon o štátnom rozpočte predpokladá deficit vo výške 8,06 miliardy eur.