Problém, ktorý vznikol pri platbe za transport ropy na Slovensko, bol odstránený a už v tomto momente pokračujú dodávky ropy cez južnú vetvu ropovodu Družba na Slovensko. Informovalo o tom Ministerstvo hospodárstva SR.

Ropa opäť prúdi

Minister hospodárstva Richard Sulík sa v utorok počas tlačovej konferencie hneď v úvode vyjadril, že za stopnutie dovozu ropy cez južnú vetvu ropovodu Družba nemôže ani Ukrajina, ani Rusko.

„Prerušenie dodávok nastalo potom, čo sa vyskytli technické problémy na úrovni bánk v súvislosti s platbami za tranzitné poplatky z ruskej strany. Bratislavská rafinéria napriek vzniknutému problému fungovala bez prerušenia a zásobovanie trhu bolo počas uvedeného obdobia plynulé," doplnil rezort hospodárstva s tým, že počas prerušenia dodávky ropy boli využité dostupné rezervy v systéme.

Uhradené poplatky

Chyba podľa Sulíkových slov nastala v západnej Európe v niektorej z bánk. „Nehľadal by som za tým žiaden ďalší politický kontext, jednoducho došlo k technickému zlyhaniu a vráteniu platby,“ spresnil.

Uplynulý štvrtok (4.8.) došlo k obmedzeniu dodávok ropy cez južnú vetvu ropovodu Družba. Problém bol podľa Ministerstva hospodárstva SR odstránený vďaka spolupráci ministra hospodárstva s národným prepravcom Transpetrolom a bratislavskou rafinériou Slovnaft. Ukrajinská prepravná spoločnosť pozitívne zareagovala na návrh spoločností Slovnaft a MOL uhradiť tranzitné poplatky za prepravy ropy. S uvedeným riešením súhlasila aj ruská strana.

Okrem iného tiež Sulík ubezpečil, že Slovensko má aktuálne zásoby ropy na 98 dní.

Ďalšie dôležité správy