Očkovacie látky sa typicky aplikujú priamo do krvi formou injekcie. Pre mnohých, najmä deti, to nie je optimálny spôsob. No existujú aj alternatívy.

Očkovanie je v súčasnosti možné aplikovať aj formou tabletky. Platí to napríklad proti rotavírusu, cholere či týfusu. Čoskoro by k uvedeným chorobám mohol pribudnúť aj koronavírus. Najmä vzhľadom na potrebu zaočkovať stále mladších ľudí.

Niektoré krajiny už očkujú tínedžerov od 16 rokov. Tento týždeň bola zverejnená štúdia, že vakcína od spoločnosti Pfizer je v klinických štúdiách 100-perentne účinná pre deti od 12-15 rokov. Vek aplikácie vakcín sa bude ďalej znižovať. Bez zaočkovania detí sa totižto kolektívna imunita nevytvorí.

Práve deti by mohli získať výhody očkovania za pomoci tabletky či nosného spreja. A nielen ony. Ak sa očkovanie stane každoročnou záležitosťou, čo stále nie je potvrdené ani vyvrátené, očkovanie bez použitia ihly by výrazne zlepšilo aplikáciu aj distribúciu očkovacích látok.

Na snímke injekčné striekačky s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 počas očkovania učiteľov vo vakcinačnom centre UNLP Košice 13. januára 2021. FOTO TASR – František Iván
Neprehliadnite

Od Astry cez Pfizer po Sputnik: Veľké porovnanie vakcín

Orálne vakcíny

Orálne vakcíny sa môžu nazývať vakcínami druhej generácie. Takúto vakcínu proti covidu začína testovať spoločnosť Oravax Medical, ktorá je spoločným podnikom americko-izraelskej spoločnosti Oramed a indickej Premas Biotech.

Na rozdiel od dnes používaných vakcín, očkovacia látka od Oravaxu cieli až na tri proteíny na povrchu koronavírusu. To by mohlo okrem zjednodušeného podávania aj zvýšiť schopnosť vakcíny bojovať s variantmi koronavírusu. Orálne vakcíny sú zároveň lacné na výrobu.

Oravax očakáva začiatok klinického skúšania v druhom kvartáli.

Slovensko nakúpi ruskú vakcínu Sputnik V
Neprehliadnite

Najhoršia a najlepšia vakcína na svete? Čo ruský Sputnik naučil AstraZenecu

Vyššia účinnosť spreja

Proti covidu môže existovať ešte lepší spôsob očkovania ako tabletkou. Ide o nosný sprej. Testujú ho spoločnosti už minimálne v šiestich krajinách sveta: Spojených štátoch, Spojenom kráľovstve, Indii, Rusku, Číne a Fínsku.

Keďže Sars-Cov-2 je virálna infekcia, nazálny sprej môže byť voči nej vysoko účinný. Nielen na jej potlačenie, ale aj na prevenciu vo forme vakcíny.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa