V slovenskej spoločnosti sa po minuloročnom atentáte na premiéra Roberta Fica vyhrotila konfrontácia, skonštatoval politológ Slovenskej akadémie vied Juraj Marušiak.

„Koalícia obviňuje opozíciu z politickej zodpovednosti za atentát, čím spochybňuje jej legitimitu kritizovať vládne politiky. Navyše, páchateľa bez akýchkoľvek dôkazov označuje za opozičného aktivistu, čo dokumentuje jeho účasťou na niektorých opozičných akciách,“ uviedol Marušiak. „Šírenie konšpirácií má ale aj druhú stranu, keď približne 13 percent verejnosti atentát spochybňuje,“ doplnil. Útok na premiéra sa zároveň začína zneužívať aj na kriminalizáciu opozície. „Hoci má iba verbálny charakter, ide o potenciálne nebezpečnú rétoriku,“ myslí si politológ.

Predseda vlády Robert Fico sa podľa Marušiaka viac uzavrel. „Jeho komunikácia s médiami sa zhoršila a ešte viac zvýrazňuje rozdiel medzi spriaznenými a kritickými médiami,“ poznamenal. Za logické považuje posilnenie ochrany ústavného činiteľa, ako aj prísnejšie stíhanie nenávistných prejavov na verejnosti, vrátane online priestoru.

Schválenie doživotnej renty pre premiéra a predsedu parlamentu, ktoré prijali v rámci opatrení lex atentát, ale podľa neho priamu súvislosť s útokom nemajú. Za diskutabilné Marušiak považuje obmedzenie práva na zhromažďovanie, aj keď „zhromaždenia pred rezidenciami politikov sú neštandardnou formou protestu a predstavujú zásah do ich súkromia, ako aj súkromia ich rodín,“ zdôraznil. Za prekvapujúce označil, ako rýchlo téma atentátu z verejného diskurzu vymizla a oveľa viac sú zastúpené iné témy, ako sú otázky vzťahov s EÚ a Ruskom či konsolidácia.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke Robert Fico a Michal Šimečka počas politickej diskusie pred parlamentnými voľbami 2023.
Neprehliadnite

„Choďte od toho, pán premiér.“ Šimečka vyzval Fica na koniec vo funkcii