Príjmové nerovnosti na Slovensku rastú, prehlbuje sa chudoba a núdznych ľudí pribúda z týždňa na týždeň. Zuzana Čaputová v správe o stave republiky vyhlásila, že počet ľudí ohrozených chudobou narástol na približne 660-tisíc. Okrem toho zdôraznila, že v riziku chudoby sa u nás ocitá každá tretia domácnosť jednorodičovských rodín a osamelých seniorov a každá tretia domácnosť rodín s troma a viac deťmi.

Budúci rok to však môže byť ešte horšie. Podľa Martina Halása z Inštitútu pre výskum sociálno ekonomických rizík a alternatív môže byť rok 2O23 rokom chudoby.

Rizikovosť sa rekordnou infláciou zvýšila

Pracujúca chudoba bola podľa M. Halása realitou aj doposiaľ. Počet zamestnaných ľudí, ktorí aj napriek mesačnej mzde sotva pokryjú náklady na život, však stále pribúda.

Rizikovosť sa rekordnou infláciou zvýšila„Chudoba je stále viac realitou Slovenska a bude sa ďalej prehlbovať. Pomyselná stredná vrstva sa nám vyparila a nožnice sa čoraz viac otvárajú,“ hovorí Halás, podľa ktorého bude tento trend ešte výraznejšie pretrvávať v budúcom roku.

K najviac ohrozeným skupinám budú patriť domácnosti s jedným príjmom, rodiny so ZŤP členom a seniori. V rámci každej domácnosti do hry vstupuje viacero negatívnych premenných, ktoré môžu domácnosť do chudoby uvrhnúť, pričom sa rizikovosť rekordnou infláciou ešte viac zvýšila.

„Či už nárast cien potravín, energií, strata zamestnania alebo zvýšené úroky na hypotéke. Alebo aj taká triviálna vec ako starostlivosť o príbuzného, ktorý ochorie alebo zostane imobilný,“ konštatuje M. Halás.

Pol milióna seniorov v chudobe

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa