Americká maklérska spoločnosť Robinhood Markets získala z primárnej verejnej ponuky akcií (IPO) 2,1 miliardy dolárov. Firma uviedla, že v stredu predala 55 miliónov akcií v cene 38 dolárov za kus. To je síce na dolnom konci plánovaného cenového rozpätia, ale napriek tomu to z firmy, ktorá je obľúbená medzi mladými začínajúcimi investormi, tento rok činí jednu z najlepšie ocenených spoločností vstupujúcich na americký akciový trh. Vo štvrtok sa s akciami firmy začne obchodovať na trhu Nasdaq v New Yorku.

Stanovená cena firmu ocenila na 31,8 miliardy dolárov. Je tak z pohľadu trhu väčšia než jej tradiční konkurenti, ako je napríklad spoločnosť Charles Schwab. Robinhood nezvyčajne oznámil, že 20 až 35 percent akcií vyhradí užívateľom svojej aplikácie.

Robinhood
Neprehliadnite

Robinhood počíta, že vstup na burzu ohodnotí firmu na 35 miliárd dolárov

Robinhood odhaduje, že bude mať v druhom štvrťroku 22,5 milióna funkčných účtov napojených na bankové účty. V prvom kvartáli ich bolo 18 miliónov, čo predstavovalo medziročný nárast o 151 percent.

Firma v upravenom prospekte odhaduje tržby za druhý štvrťrok od 546 do 574 miliónov dolárov oproti 244 miliónom druhom kvartáli minulého roka. V prvých troch mesiacoch tohto roka firma zvýšila tržby o 309 percent na 522 miliónov dolárov. Očakáva ale tiež, že bude od apríla do júna v strate.

Firmu Robinhood založili v roku 2013 spolubývajúci zo Stanfordovej univerzity Vladimir Tenev a Baiju Bhatt. Firma užívateľom umožňuje obchodovať s akciami, fondami ETF, opciami a s kryptomenami. Jej popularita prudko vzrástla v čase pandémie, kedy sa mladí ľudia, zatvorení doma, rozhodli tráviť čas u jej obchodnej aplikácie a snažili sa zarobiť peniaze. Špekulatívne obchodovanie s akciami podnikov, ako je správca kín AMC či predajca videohier GameStop, pritiahlo k platforme pozornosť regulačných orgánov i zákonodarcov.