Dôvodom sú koncesné zmluvy na zabezpečenie stravovania, ktoré nemocnice uzatvorili v rozpore so zákonom. Ako V. Čislák uviedol, koncesnú zmluvu nad päť miliónov eur môže schváliť len vláda.

„Dotyční riaditelia ešte pred podpisom zmluvy nám tieto zmluvy naspäť nedali na posúdenie,“ povedal V. Čislák. Zároveň dodal, že ani ministerstvo zdravotníctva ich neinformovalo, že im zmluvy majú predostrieť. Následky preto bude znášať aj vedúci služobného úradu ministerstva Martin Senčák. V. Čislák informoval, že na najbližšie rokovanie vlády predloží návrh na jeho odvolanie.

Personálne čistky sa dotknú aj riaditeľa Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice Ladislava Rosochu, avšak tentoraz pre tender na upratovacie služby. „Dohodol som sa s ním, že na svoju funkciu abdikuje, keďže sa ukázalo, že pri verejnom obstarávaní v rámci upratovania bol porušený zákon o verejnom obstarávaní,“ skonštatoval minister. Ten podľa svojich slov pripravuje systémové zmeny fungovania štátnych nemocníc.

Denník SME v pondelok informoval, že štyri veľké štátne nemocnice zaplatia externým prevádzkovateľom vývarovní desiatky miliónov eur. Ide o nemocnice v Trenčíne, Banskej Bystrici, Trnave a Poprade, ktoré riadia nominanti ministerstva zdravotníctva.

Sumár zmlúv, ktoré preverilo SME a Transparency International, sa blíži k 81 miliónom eur s DPH za desať rokov.