Nemecká zbrojárska spoločnosť Rheinmetall vidí na Slovensku širší investičný potenciál. Okrem záujmu vybudovať na východe krajiny nový výrobný závod spoločnosť, v ktorom by chcela vyrábať podvozky a veže pre bojové vozidlá Lynx, analyzuje aj ďalšie možnosti.

Celkovo by pri úspešnom etablovaní vďaka budúcim zákazkám mohla reinvestovať do slovenskej ekonomiky viac ako trištvrte miliardy eur a prospech z budúcich spoluprác by mali aj slovenské firmy.

Ilustračné foto
Zdroj: Rheinmetall
Ilustračné foto

Nové investície v pláne

Spoločnosť Rheinmetall sa aktuálne účastní prebiehajúceho tendru. Slovenské ministerstvo obrany v ňom vyčlenilo viac ako 1,7 miliardy eur na výmenu a rozšírenie existujúcej slovenskej flotily obrnených pásových transportérov. Nemecká zbrojovka preto dúfa, že v rámci programu prezbrojenia na rezorte obrany dodá 152 vozidiel Lynx KF41.
Stredobodom budúcich aktivít by v takom prípade bol práve nový závod v Moldave nad Bodvou. Podľa spoločnosti by išlo o hlavné centrum na Slovensku a vďaka investícii 30 miliónov eur a následnej výrobe by prácu v ňom mohlo nájsť 150 ľudí.

Ilustračné foto
Zdroj: Rheinmetall
Ilustračné foto

Aj podľa nemeckej spoločnosti Rheinmetall ide o moderný výrobný podnik, ktorý zahŕňa takmer tridsať tisíc štvorcových metrov výrobných liniek a testovacej plochy.
Rheinmetall plánuje nových zamestnancov aj priamo školiť a kvalifikovať, tak aby mohli začať výrobu už v roku 2025. Ide najmä o kvalifikované pozície v strojárstve a elektrotechnike.
Celková hodnota zákazky ministerstva obrany na pásovú techniku je 1,739 miliardy eur vrátane dane, pričom obstarávanie sa uskutoční formou vláda - vláda. Spoločnosť Rheinmetall v tendri zastupuje ponuku Maďarska, ktoré ponúklo práve nemecké vozidlo Lynx.

Ilustračné foto
Zdroj: Rheinmetall
Ilustračné foto

Budúci partner strojárov

Výber vozidiel Lynx KF41 do portfólia slovenskej armády by podľa Rheinmetallu znamenal nový impulz nielen pre slovenskú ekonomiku, ale aj pre priemyselnú kapacitu krajiny a najmä pre tunajšie strojárske firmy.

Ilustračné foto
Zdroj: Rheinmetall
Ilustračné foto

Rheinmetall, ktorý je hlavným partnerom tohtoročnej najväčšej slovenskej výstavy vojenskej techniky IDEB, už nadviazal spoluprácu s desiatkami lokálnych firiem a s viac ako stopäťdesiatimi potenciálnymi slovenskými dodávateľmi, ktorí sa zúčastnili podujatia Industry Days, ktoré nemecký gigant zorganizoval s podporou investičnej agentúry SARIO a Slovensko-nemeckej obchodnej komory.

Ilustračné foto
Zdroj: Rheinmetall
Ilustračné foto

Spoločnosť Rheinmetall bola založená v roku 1889 ako „Rheinische Metallwaaren- und Maschinenbaufabrik Aktiengesellschaft“. Dnes, ako integrovaná technologická skupina, Rheinmetall AG, ktorá je kótovaná na burze, predstavuje solídnu spoločnosť, ktorá úspešne pôsobí na medzinárodnej úrovni a je aktívna na rôznych trhoch ako renomovaný vývojový partner a priamy dodávateľ pre globálny automobilový priemysel a ako poskytovateľ systémov pre bezpečnostnú technológiu.
Svedčí o tom aj zameranie firmy na udržateľnosť, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou stratégie Rheinmetallu s cieľom spoločnosti dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2035. S približne 25-tisíc zamestnancami v 133 lokalitách a výrobných závodoch po celom svete vygenerovala spoločnosť Rheinmetall v roku 2021 tržby vo výške 5,7 miliardy eur.

Tento článok označený We know how vznikol v spolupráci s komerčným partnerom. Redakcia nie je jeho autorom, ale obsah článku považuje za prínosný pre čitateľa.