Spoločnosť Evonik v Slovenskej Ľupči slávnostne položila základný kameň najväčšieho priemyselného zariadenia na výrobu biosurfaktantov na svete, ktoré sú základom receptúr väčšiny čistiacich a hygienických prostriedkov. Dnes sa vyrábajú prevažne z fosílnych palív.

Evonik sa preto vďaka investícii stane priekopníkom v dodávke vysoko kvalitných a k životnému prostrediu šetrných biosurfaktantov v objemoch, ktoré uspokoja potreby jedného z najväčších hráčov na trhu v oblasti čistenia a osobnej hygieny, spoločnosti Unilever.

Biologický pôvod

Globálny trh surfaktantov predstavoval v roku 2020 čiastku takmer 40 miliárd dolárov. Ramnolipidy, ktoré bude Evonik vyrábať v novom závode, majú 100-percentný biologický pôvod a sú na 100-percentne odbúrateľné. Vznikajú fermentáciou cukru, proces sa dá prirovnať k výrobe piva.

„Dnešný deň je dôležitý pre našu spoluprácu so spoločnosťou Unilever, našich zamestnancov na Slovensku a divíziu Nutrition & Care, ale aj pre celú našu planétu,“ povedal Yann d'Hervé, vedúci obchodnej línie Care Solutions spoločnosti Evonik.

Nové pracovné miesta

Nový závod vytvorí desiatky pracovných miest, ale znamená perspektívu a istotu do budúcnosti aj pre existujúcich 250 zamestnancov.

„Som hrdý na to, že naša prevádzka bude zohrávať kľúčovú úlohu pri dodávaní udržateľnejších čistiacich a hygienických prostriedkov do celého sveta. Je to významný krok smerom k udržateľnej budúcnosti, ale ako investícia je to prospešné aj pre náš región – prilákali sme sem špičkových odborníkov, ktorí stoja za obrovským úspechom nášho biotechnologického výskumu,“ hovorí generálny riaditeľ Evonik Fermas Miroslav Havlík.

„Podarilo sa nám vyriešiť to, čo ešte nedokáže nikto z našich konkurentov: vyrobiť vo veľkom penivé látky na prírodnej báze bez toho, aby nám celý systém neupchala pena,“ dodal.

Fermentačný proces

Ramnolipidy sa udržateľne vyrábajú fermentačným procesom s použitím kukuričného cukru ako hlavnej suroviny.

Sú plne biologicky odbúrateľné a ich životný cyklus s nízkym dopadom znamená, že sú udržateľnou alternatívou ku tradičným povrchovo aktívnym látkam.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke podpredseda vlády SR  a minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) a počas tlačovej konferencie na tému Vysoké ceny energií a riešenie pre domové kotolne v pondelok 14. februára 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Umelý výmysel únie Slovákom škodí, stojí miliardu eur, tvrdí Sulík. Jej vlajková loď má diery