Odvod pre reťazce vehementne presadzoval predseda SNS Andrej Danko. Nech to narazí, na čo chce, vyjadril sa k otázke, či sa neobáva stopnutia odvodu. Daň z jedla podľa očakávaní narazila. Komisia konala promptne a vydala predbežné opatrenie, dokonca len niekoľko týždňov pred voľbami do europarlamentu.

Prvé reťazce mali zaplatiť dva a pol percentný odvod z celkového obratu za prvé tri kvartály roka už tento mesiac. EK však vyhovela sťažnosti dotknutých obchodníkov a tak platiť nemusia. Centrálam Billy, CBA Slovakia či sabinovskej spoločnosti Milk-Agro sa nesporne uľavilo.

Odvod dospel tam, kde podľa logiky skôr či neskôr musel. Národniari, z ktorých dielne vyšiel, ho tvrdošijne presadzovali napriek tomu, že s ním súhlasili len ich politickí spojenci, aj to len po viacerých kompromisoch.

Zdražovali? Nech teraz zlacňujú

Nápad zaťažiť osobitným odvodom reťazce Brusel stopol skôr, než začal vo veľkom šarapatiť v praxi. Až na to, že podľa analytikov sa už začiatkom roka premietol do cien potravín, o čom rezort pôdohospodárstva nechcel ani počuť. Úradníci tvrdili, že za zdražovaním je najmä sezóna a obchodníci nemajú žiadny dôvod na zvyšovanie cien.

Teraz ale ministerka G. Matečná vyzýva reťazce,

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa