Problémy s dodávkami čipov na výrobu automobilov budú pokračovať minimálne do polovice budúceho roka. Predpovedal to podľa agentúry Bloomberg šéf francúzskej automobilky Renault Luca de Meo.

Výroba sa znížila

Potvrdil tiež odhad, podľa ktorého nedostatok súčiastok zníži tohtoročnú výrobu Renaultu o zhruba pol milióna vozidiel. To zodpovedá takmer pätine minuloročnej produkcie podniku. De Meo tiež upozornil, že dopyt po automobiloch zostáva aj naďalej vysoký.

RENAULT MEGANE IV BERLINE (BFB) R. S. Line
Neprehliadnite

Daimler sa rozhodol predať zhruba trojpercentný podiel v Renaulte

Dodal, že Renault teraz uprednostňuje výrobu vozidiel s vyššími maržami. Švédsky výrobca osobných automobilov Volvo Cars tento týždeň uviedol, že problémy s dodávkami polovodičov síce vo štvrtom štvrťroku poľavujú, ale budú pokračovať aj v budúcom roku.

Globálny nedostatok

Čipy sa stávajú čoraz dôležitejšou súčasťou automobilov. Ich globálny nedostatok teraz obmedzuje výrobu v automobilovom priemysle po celom svete, vrátane Českej republiky.

V októbri sa produkcia automobilov v Česku kvôli odstávkam spôsobeným nedostatkom čipov prepadla medziročne o 47 percent na 68 202 vozidiel.

Top v automotive
Neprehliadnite

Top v automotive: Tesla zahanbuje konkurentov a Renault už ráta výpadky