Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) v stredu (13. 1.) predloží na rokovanie vlády novelu zákona o európskych štrukturálnych a investičných fondoch (EŠIF). Tá má predstavovať tretiu vlnu zjednodušovania.

Remišová priblížila, že na vládu predloží aj iniciatívny materiál, kde sa bilancuje čerpanie eurofondov a vyhodnocujú sa úlohy ostatných rezortov. ,,Za deväť mesiacov, najnovšie čísla k 31. decembru 2020 sú, že sa nám podarilo zvýšiť čerpanie na 44,7 percenta, o takmer 2 miliardy eur," skonštatovala. Pre ,,zameškané" roky podľa jej slov ešte zostáva do roku 2023 vyčerpať 8,48 miliardy eur. Poukázala tiež na to, že v tomto roku dostane SR nové prostriedky objeme 780 miliónov eur do tohto programového obdobia z nástroja REACT-EU.

Zároveň zdôraznila, že za posledné roky od roku 2007 do 2020 Slovensko prišlo o 548 miliónov eur, lebo ich nevedelo vyčerpať. Aj v súčasnosti podľa nej hrozilo, že na konci roka môžu prepadnúť stovky miliónov eur. Vyčíslila, že v čase, keď sa menila vláda, bolo vyčerpaných 7,6 percenta zo sumy 855 miliónov eur, ktorá sa mala vyčerpať v roku 2020. Rezort tak podľa jej slov zaviedol krízové riadenie, aby financie neprepadli.

Veronika Remišová
Neprehliadnite

Štát by mal podľa Remišovej okamžite zabezpečiť firmám možnosť účinne testovať

Poznamenala, že najhoršie problémy boli v regionálnom programe či v cezhraničných programoch. Identifikovali tak podľa nej kritické miesta, komunikovali tiež s Európskou komisiou (EK) a rezort urobil dve vlny zjednodušovania. Výsledkom podľa Remišovej je, že Európsky fond regionálneho rozvoja, Európsky sociálny fond a Kohézny fond boli vyčerpané do posledného eura. Zostáva Fond rybného hospodárstva, kde je rezort v rokovaní s EK o nevyčerpanú sumu 2 milióny eur.

Treťou vlnou zjednodušovania má byť práve novela zákona o EŠIF, ktorú ministerka predloží na rokovanie vlády. Cieľom je zvýšenie transparentnosti a zjednodušenie celého procesu. ,,Snažíme sa postupne identifikovať všetky nadbytočné veci, úzke miesta v procesoch a tie odstraňujeme," ozrejmila. Návrhom zákona sa tiež má tiež znížiť riziko vzniku konfliktu záujmov.

Marek Krajčí
Neprehliadnite

Rezort zdravotníctva vyčerpal z eurofondov o sedem miliónov eur viac ako plánoval

Po novom by tak podľa novely zákona malo byť povinné zverejňovať v rámci zoznamu schválených a neschválených projektov aj fyzické a právnické osoby, ktoré sa podieľali na príprave projektu. Tiež má byť povinné zverejňovanie auditov, ktoré robí Ministerstvo financií (MF) SR a na základe nich sa uplatňujú korekcie. ,,Toto je opatrenie, ktorým chceme zabrániť, aby sme mali prepadnuté peniaze," podotkla.

Zaviesť by sa mala v súvislosti s pandémiou aj možnosť flexibilnej zmeny výziev na základe potrieb krajiny. Zjednodušiť sa má poskytovanie príspevkov z európskeho rozvojového fondu. Žiadatelia by zároveň mali dostať možnosť odvolať sa proti rozhodnutiu ministerstva. Návrh zákona rovnako podľa neho zahŕňa súbor technických zlepšení, ktoré vyplývajú z aplikačnej praxe.