Medziročné tempo rastu inflácie v Spojených štátoch v novembri kleslo, už piaty mesiac v rade a viac, ako ekonómovia predpovedali. To by mohlo poskytnúť Federálnemu rezervnému systému (Fed) argument pre spomalenie zvyšovania úrokových sadzieb. 

Americké ministerstvo práce v utorok oznámilo, že index spotrebiteľských cien sa v novembri zvýšil medziročne o 7,1 percenta po náraste o 7,7 percenta v októbri. To je jeho najnižšia úroveň od decembra minulého roka a pod prognózami ekonómov, ktorí odhadovali, že stúpne o 7,3 percenta.

Miera inflácie v USA vyvrcholila v júni 2022 na úrovni 9,1 percenta, čo bolo najväčšie tempo jej rastu od novembra 1981. Ministerstvo ďalej uviedlo, že náklady na energiu sa v novembri zvýšili o 13,1 percenta (o 17,6 percenta v októbri), pričom rast cien benzínu sa spomalil na 10,1 percenta (zo 17,5 percenta) a elektriny na 13,7 percenta (zo 14,1 percenta). Mierne spomalenie zaznamenali aj ceny potravín (na 10,6 percenta z 10,9 percenta).

V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v USA v novembri zvýšili len mierne, o 0,1 percenta. To bol ich najmenší nárast za tri mesiace a slabšie tempo než 0,3 percenta, ktoré predpovedali analytici.

Jadrová inflácia, bez nestálych cien potravín a energií, v novembri vzrástla medziročne o 6 percent (o 6,3 percenta v októbri) a medzimesačne o 0,2 percenta (o 0,3 percenta mesiac predtým).

Správa o vývoji inflácie bola zverejnená v čase, keď sa predstavitelia centrálnej banky Fed zišli na svojom poslednom tohoročnom zasadnutí o menovej politike. Očakáva sa, že Fed v stredu zdvihne úrokové sadzby o 50 bázických bodov, čím preruší reťaz štyroch zvýšení po sebe až o 75 bázických bodov.

Šéf Fedu Jerome Powell minulý mesiac povedal, že centrálna banka by mohla zmierniť tempo zvyšovania úrokových sadzieb „už v decembri".

Ďalšie dôležité správy

WA 13 archív Frankfurt - Na archívnej snímke z 21. januára 2020 rozsvietená budova Európskej centrálnej banky v nemeckom meste Frankfurt. Európska centrálna banka (ECB) síce nezmenila úrokové sadzby, ale prijala ďalšie monetárne stimuly. Rada guvernérov ECB vo štvrtok 30. apríla 2020 ponechala kľúčovú sadzbu na nule, depozitnú sadzbu na -0,50 % a sadzbu na jednodňové refinančné operácie na 0,25 %. FOTO TASR/DPA 

ARCHIV - 21.01.2020, Hessen, Frankfurt/Main: Die Lichter in den Büros der Europäisc
Neprehliadnite

Centrálni bankári vysokú infláciu nezvládli, vrchol je v nedohľadne. Takto to vidia odborníci