Spojené štáty majú za sebou dlho očakávanú debatu dvoch horúcich kandidátov do prezidentského kresla v Bielom dome.

Ihneď po diskusii Donald Trump vs. Joe Biden sa politickí komentátori ujali hodnotenia debaty, kde padali slová ako: jedna z „najhorších debát v histórií“ alebo „Ameriku čakajú problémy“. Svedčí o tom realizácia diskusie, ktorá bola nanajvýš na úrovni krčmovej debaty, hlavne z pozície Donalda Trumpa.

Celá diskusia sa niesla v znamení „osoč toho druhého čo najviac a čo najprimitívnejším spôsobom“. Tento cieľ sa darilo naplniť obom kandidátom, aj keď, ako sme si zvykli, Donald Trump vyhrával.

V debate zaznelo, samozrejme, niekoľko konštruktívnych argumentov a tém, ktoré sú pre USA dôležité, a obaja kandidáti obhájili svoj názor. Keď však prišlo na pálčivé témy a problémy, ktoré sužujú Ameriku, prestrelka slov sa začala.

Americký prezident Donald Trump (vľavo) a demokratický prezidentský kandidát, bývalý viceprezident Joe Biden s moderátorom Chrisom Wallaceom (uprostred) zo spravodajskej stanice Fox News počas prvej prezidentskej debaty 29. septembra 2020 v Clevelande.
Zdroj: (AP Photo/Patrick Semansky)
Americký prezident Donald Trump (vľavo) a demokratický prezidentský kandidát, bývalý viceprezident Joe Biden s moderátorom Chrisom Wallaceom (uprostred) zo spravodajskej stanice Fox News počas prvej prezidentskej debaty 29. septembra 2020 v Clevelande.

USA na prahu občianskych nepokojov

Hoci pandémia koronavírusu priškrtila Američanov, situácia okolo policajnej brutality vyústila do masových nepokojov. Hnutie Black Lives Matter (BLM) malo spočiatku možno dobrý úmysel. Poukázať na problém s rasizmom a žiadať o nápravu legislatívy v oblasti činnosti polície.

Ako už býva zvykom pri neriadených organizáciách a hnutiach, protestov sa často chopili násilní demonštranti, ktorí bezdôvodne ničili a likvidovali majetok iných ľudí.

V konečnom dôsledku to eskalovalo do ešte väčších nepokojov a hnutie BLM stratilo reputáciu bojovníkov proti rasizmu, ale začalo sa o nich hovoriť ako o vandaloch a násilných kriminálnikoch.

Jeden z kľúčových momentov debaty bol, keď sa moderátor opýtal či je Donald Trump schopný odsúdiť organizácie, ktoré podporujú „bielu nadradenosť“ (white supremacy). Moderátor sa tak dotkol citlivej témy, ktorá sa dotýka miliónov Američanov.

Donald Trump nielen že neodmietol ľudí, ktorí verejne hovoria o nadradenosti bielej rasy, ale vyzval organizáciu Proud Boys (hrdí chlapci), aby sa stiahla a na chvíľu počkala.

Proud Boys je neonacistická organizácia, ktorej členovia majú za sebou  dlhú históriu zatýkania, problémov so zákonom a podieľajú sa na rasových nepokojoch v USA.

„Poviem vám jedno, niekto musí urobiť s ľavičiarmi a Antifou poriadok,“ vyhlásil pompézne D. Trump. Hoci povedal, že jeho želanie je zachovať mier, výrok o „urobení poriadku“ s ľavičiarmi neznie veľmi mierovo.

Naopak, hneď po debate sa členovia organizácie Proud Boys začali na sociálnych sieťach vyjadrovať, akí sú šťastní, že D. Trump dal „zelenú“ ich organizácii. „Sme pripravení konať,“ vyjadril sa jeden z hlavných členov organizácie.

Americký prezident Donald Trump (uprostred v pozadí) a demokratický prezidentský kandidát, bývalý viceprezident Joe Biden.
Zdroj: Patrick Semansky
Americký prezident Donald Trump (uprostred v pozadí) a demokratický prezidentský kandidát, bývalý viceprezident Joe Biden.

Biden sa nechal vyprovokovať

Joe Biden sa počas debaty snažil pôsobiť mladícky a plný sily. Faktom zostáva, že Donald Trump skákal do reči J. Bidenovi a moderátorovi niekoľkokrát počas debaty, čím J. Bidena značne znervóznil.

To bolo príčinou, prečo sa J. Biden uchýlil ku „krčmovým poznámkam“ taktiež a bez ostychu.  „Buď ticho, Donald,“ nevydržal raz J. Biden, ktorý už na začiatku debaty poznamenal, že správanie D. Trumpa je veľmi „neprezidentské“.

Neskôr svoj „prezidentský“ slovník doplnil o osočenie D. Trumpa ako klauna, s ktorým sa nedá diskutovať.

J. Biden sa počas diskusie uchýlil k populistickým rečiam, keď sa prihováral ľuďom, ktorí stratili príbuzného v dôsledku koronavírusu. V kontexte to vyznelo, že za pandémiu koronavírusu je zodpovedný Donald Trump.

Ten si neodpustil invektívy, keď poznamenal, že J. Biden je socialista, ktorý nemá reálne ekonomické riešenia. „Faktom je, že všetko, čo doteraz (D. Trump) povedal, je jednoducho lož,“ uviedol v reakcii J. Biden. „Nie som tu, aby som hovoril o jeho klamstvách. Každý vie, že je klamár,“ vyhlásil.

D. Trump neskôr reagoval na J. Bidena, aby v debate nepoužíval slovo „smart“, teda chytrosť, pretože podľa D. Trumpa nie je nič chytré na J. Bidenovi a dokazuje to jeho slabé vzdelanie.

Na podobné hlášky J. Biden nevedel reagovať a jeho slová zanikli. Pôsobili nepresvedčivo a chladne. Po prvej debate prezidentských kandidátov, kde prevládalo skákanie do reči, silné slová a nejasné plány, je zrejmé, že USA čakajú jedny z najdôležitejších volieb v histórii, ktoré budú kľúčové.

Kľúčové v zachovaní pokoja a mieru na americkom kontinente a v hľadaní riešení, ktoré vrátia Amerike zašlý lesk a prosperitu. Zdá sa, že obaja kandidáti zatiaľ jasné riešenia neponúkajú.