Rakúsky spolkový kancelár Sebastian Kurz odstupuje z funkcie. Konzervatívny politik to oznámil v sobotu večer po tom, ako ho prokuratúra označila za podozrivého v prípade vyšetrovania korupcie. Informujú o tom agentúry DPA a APA.

Rakúske úrady ešte minulý týždeň vykonali raziu v Kurzových kanceláriách a v sídle strany. Dôvodom sú podozrenia, že spolu s ďalšími deviatimi osobami smeroval federálne zdroje na podporu médií, ktoré mu pomáhali ovplyvňovať predvolebné prieskumy a zvyšovať jeho popularitu. Malo sa tak stať v rokoch 2016 a 2017, keď pôsobil ako minister zahraničných vecí.

Bezprostredným dôvodom odstúpenia S. Kurza sú piatkové vyjadrenia menšej koaličnej strany Zelených, ktorá požadovala, aby ho vystriedala „bezúhonná osoba“. Zelení sa pred voľbami profilovali ako strana, ktorá nebude tolerovať korupciu.

Kurzovi hrozilo, že mu poslanci budúci utorok na mimoriadnom zasadnutí Národnej rady vyslovia nedôveru na návrh opozície, ak by sa k nej pridali aj zelení.

Pod tlakom S. Kurz oznámil, že požiadal prezidenta, aby vymenoval nového kancelára. Navrhol do tejto funkcie ministra zahraničných vecí Alexandra Schallenberga.

S. Kurz pochybenia odmieta, no jeho vláda sa mala podľa vlastných slov v súčasnosti dostať piatkovými vyjadreniami Zelených do patovej situácie.

„Chcem vyriešiť súčasný pat tým, že uvoľním priestor, aby sme sa vyhli chaosu a zabezpečili stabilitu,“ povedal S. Kurz. Jeho ďalším plánom je, že sa stane predsedom parlamentného klubu Ľudovej strany a udrží si svoje líderstvo v strane.

Obvinenia sú „falošné a očistím sa – som o tom hlboko presvedčený“, dodal najmladší rakúsky kancelár v histórii.

Súčasné obvinenia S. Kurza nie sú jediné. Už začiatkom roka čelil podozreniam z krivej prísahy, za čo mu hrozia tri roky väzenia. V máji začal Kurza vyšetrovať parlamentný výbor „Ibiza". Ten vytvorili opozičné strany s cieľom preskúmať možné korupčné správanie za čias bývalej koalície Kurzovej ÖVP s FPÖ po prevalení korupčného škandálu z roku 2019.

Prvá Kurzova vláda vytvorená v roku 2017 skolabovala v roku 2019 pri tom, ako sa jeho vtedajší partner Strana slobody zaplietla do škandálu ovplyvňovania domácich médií Ruskom.

JB 32 Viedeň - Rakúsky kancelár Sebastian Kurz  počas tlačovej konferencie s osobitným predstaviteľom EÚ pre dialóg medzi Srbskom a Kosovom a pre iné regionálne otázky týkajúce sa západného Balkánu Miroslavom Lajčákom k výsledkom Konferencie o západnom Balkáne vo Viedni 18. júna 2021. FOTO TASR/AP

Austria's Chancellor Sebastian Kurz, attends a news conference with Miroslav Lajcak, EU Special Representative for the Belgrade- Pristina Dialogue and talks about the results of a Western Balkans conf
Neprehliadnite

Rakúskeho kancelára Kurza vyšetrujú, jeho strana zadávala printové reklamy za štátne peniaze