Článok sme aktualizovali v celom rozsahu o 13:20

Manželia z dolnorakúskeho okresu Korneuburg sú prvými osobami v tejto spolkovej krajine, u ktorých diagnostikovali vírus SARS-CoV-2.

Ženu umiestnili s vysokou horúčkou do viedenskej Nemocnice cisára Františka Jozefa, ktorá sa špecializuje na podobné vírusové ochorenia, muž sa nachádza v domácej karanténe, keďže príznaky ochorenie sú uňho len mierne. U ich troch detí boli testy negatívne.

Prišli z dovolenky v Taliansku

Obaja manželia – tridsiatnici boli minulú nedeľu v kontakte s viedenským manželským párom, ktorý s pozitívnym testom na koronavírus hospitalizovali v rovnakej nemocnici v rakúskej metropole. Prvé príznaky sa u manželov z Korneuburgu objavili vo štvrtok.

V piatok popoludní potvrdili testy nákazu aj u syna manželov z Viedne, nie však u ich dcéry. Celá rodina bola na dovolenke v talianskom regióne Lombardsko, ktorý je najhoršie postihnutým v Európe.

Mladík z Viedne je študentom arcibiskupského gymnázia v dolnorakúskom Hollabrunne, kde okresné úrady umiestnili štyroch učiteľov a 23 žiakov do domácej karantény do 11. marca.

Úrady v spolkovej krajine Štajersko medzitým oznámili, že siedmym prípadom nákazy v Rakúsku potvrdeným v piatok neskoro večer je približne 50-ročná Štajerčanka, ktorá sa vrátila z rizikovej oblasti v severnom Taliansku.

Pacientku s miernym priebehom ochorenia prijali do nešpecifikovanej nemocnice a všetky osoby, s ktorými bola v kontakte, vyzvali, aby zostali doma. 

Prvú nákazu v Rakúsku potvrdili vo štvrtok vo Viedni u muža vo veku 72 rokov, hospitalizovaného ešte začiatkom minulého týždňa s klasickými príznakmi chrípky v nemocnici Rudolfstiftung. Vo štvrtok ho preložili do Nemocnice cisára Františka Jozefa, ktorá sa špecializuje na podobné vírusové ochorenia.

U 181 nemocničných pracovníkov, ktorí s ním mohli prísť do kontaktu, boli testy na vírus negatívne. Naďalej však nie je objasnené, kde sa tento muž nakazil.

Koronavírusom je infikovaný aj taliansky pár v Innsbrucku. Zdravotný stav oboch Talianov je podľa správy APA naďalej dobrý.

Biely dom zrušil Kurzovu návštevu

V Rakúsku do sobotňajšieho rána vykonali testy na koronavírus SARS-CoV-2 u celkovo 1 649 osôb, oznámilo ministerstvo zdravotníctva. Medzi testovanými bol aj minister zahraničných vecí Alexander Schallenberg a členovia jeho delegácie, u ktorých boli testy po návšteve Iránu negatívne.

Ochorenie Covid-19 sa nepotvrdilo ani u novinára z tejto delegácie, ktorý po návrate vykazoval príznaky vírusovej infekcie.

Kancelária rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza v sobotu ráno oznámila, že jeho návštevu v USA „odložil Biely dom z dôvodu celkovej situácie okolo koronavírusu“.

S. Kurz mal odcestovať s viacerými ministrami do Washingtonu v nedeľu a v utorok ho mal už po druhý raz v Bielom dome prijať prezident Donald Trump.

Na Slovensku 155 negatívnych vzoriek

Na Slovensku ochorenie COVID-19, teda nový koronavírus, nebol doteraz potvrdený. Aktuálne je 155 vzoriek negatívnych. V sobotu o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Vedeckí pracovníci Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV) pre prevenciu odporúčajú pravidelne si umývať ruky mydlom alebo dezinfekčným gélom, nekýchať do dlaní, ale do lakťového ohybu, alebo do papierovej vreckovky, dbať na čistenie dotykových povrchov ako kľučky, mobily, stôl a podobne.

Tiež zbytočne nepodávať ruky a vyhýbať sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky prechladnutia alebo ochorenia dýchacieho traktu. Virológovia odporúčajú vyhýbať sa cestovaniu, ak to nie je nevyhnutné.