V Rakúsku bude po rozvoľnení plánovanom na 19. mája možné navštevovať reštaurácie, spoločenské akcie či hotely bez negatívneho testu na koronavírus už po prvej dávke covidovej vakcíny. Podľa agentúry DPA to v pondelok oznámil minister zdravotníctva Wolfgang Mückstein s tým, že táto „vstupenka" bude platiť po 21 dňoch od prvého očkovania.

Národná rada, teda priamo volená komora rakúskeho parlamentu, schválila novelu zákona, na základe ktorého budú všetci očkovaní a vyliečení z Covidu-19 oslobodení od povinného testovania, až sa 19. mája otvoria gastronomické podniky, hotely, športoviská a kultúrne inštitúcie.

Ilustračná foto.
Neprehliadnite

Rakúsko od pondelka zmierni podmienky pre pendlerov zo Slovenska

Samozrejme to má byť tiež stimul, aby sa ľudia nechali zaočkovať," povedal Mückstein. Podľa neho je novela prvý krokom k zavedeniu takzvaného zeleného pásu, teda koronavírusového certifikátu pre jednoduchšie cestovanie a prístup k službám, na ktorý budú mať nárok zaočkovaní, vyliečení a negatívne otestovaní.

Obchody a mnoho poskytovateľov služieb majú od pondelka otvorené už vo všetkých rakúskych spolkových krajinách. Ako posledný dovolili po zhruba štvortýždňovej uzávere obchodom privítať zákazníkov úrady vo Viedni a Dolnom Rakúsku. Vo zvyšných siedmich krajinách začali predajne fungovať už skôr. Vo Viedni sa v pondelok pred niektorými obchodmi tvorili dlhé rady, predovšetkým pred tými s módou.

Hovorca združenia obchodníkov Rainer Will v televízii Oe24 uviedol, že bol najvyšší čas. „Každý druhý obchodník má strach o prežitie," povedal.