„Pod fenoménom quiet quitting sa skrýva pokles ambícií v pracovnom prostredí. Zamestnanec zníži svoje povinnosti na minimum, no spraví to tak premyslene, aby neprišiel o svoje miesto,“ spomína v rozhovore manažérka Komunikácie a Public Relations portálu Kariéra.sk Katarína Tešla.

Takzvané tiché odvykanie či ukončenie je čoraz viac populárna forma práce. Nie je príliš atraktívna pre zamestnávateľa, no pracovník ťaží z takéhoto konania maximum. Vykonáva len toľko, koľko mu prikazuje pracovná zmluva v presne vymedzenom pracovnom čase.

Prečo fenomén „tichého odchodu“ prichádza do pozornosti práve teraz?

Tento pojem sa začal skloňovať v USA, ale ja si nemyslím, že by to bolo niečo prevratné. Každý človek má iný prístup k svojej práci. Myslím si, že počas svojej kariérnej cesty môžeme stretnúť aj kolegov s týmto spôsobom pracovného nastavenia. Čiže robiť iba toľko, aby ho nevyhodili. Nič navyše. Práca už viac nie je zmyslom života.

Ktorá veková kategória volí tento štýl práce?

Posledné prieskumy z USA dokazujú, že quiet quitting zasiahol najmä počas pandémie mladšiu skupinu zamestnancov. Zaznamenali pokles angažovanosti a spokojnosti zamestnávateľov medzi generáciami Z a mladšími mileniálmi – tými, ktorí majú menej ako 35 rokov.

Aké výhody prináša tiché odvykanie pre zamestnancov?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa