Rada Európy v piatok kritizovala francúzsku políciu za „používanie neprimeranej sily“ pri potláčaní protestov proti dôchodkovej reforme. Urobila tak po tom, ako boli počas štvrtkovej vlny protestov zadržané stovky ľudí a bolo zaznamenaných mnoho prejavov vandalizmu.

Komisárka RE pre ľudské práva Dunja Mijatovičová pripustila, že počas demonštrácií vo Francúzsku došlo aj násilným incidentom, ktorých terčom sa stali príslušníci bezpečnostných síl.

„Ale sporadické násilné skutky zo strany niektorých protestujúcich alebo iné odsúdeniahodné činy spáchané počas protestov nemôžu ospravedlniť nadmerné používanie sily zo strany príslušníkov štátnych zložiek,“ uviedla komisárka.

Napriek spomínaným násilným činom nemožno podľa nej uprieť Francúzom právo na pokojné protesty.

Pokojné demonštrácie prerástli do násilia

Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin v piatok oznámil, že počas štvrtkových celoštátnych protestov proti dôchodkovej reforme 457 ľudí zadržali, 441 príslušníkov bezpečnostných zložiek utrpelo zranenia a bolo založených vyše 900 požiarov.

Pôvodne pokojné demonštrácie, na ktorých sa po celom Francúzsku zišlo viac než milión ľudí, prerástli na niektorých miestach, najmä v Paríži, do násilností. Vo francúzskej metropole sa do protestov zapojili aj anarchisti, ktorí rozbíjali výklady obchodov, demolovali pouličný mobiliár a vyrabovali reštauráciu rýchleho občerstvenia. V Bordeaux na juhozápade Francúzska zapálili demonštranti vchod tamojšej radnice.

Francúzsko odmieta výzvy protestujúcich

Francúzska vláda napriek silnému odporu verejnosti odmieta výzvy protestujúcich na stiahnutie spornej dôchodkovej reformy, ktorá bola minulý týždeň schválená bez hlasovania v dolnej komore parlamentu.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron trvá na tom, že dôchodková reforma, ktorá zvyšuje vek odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov, je nevyhnutná a musí byť implementovaná ešte do konca roka. Podľa vlastných slov je pripravený akceptovať aj fakt, že pre túto reformu príde aj o svoju popularitu.

Ďalšie dôležité správy

Neúprosná demografia nepustí. Francúzi odmietajú reformu, ktorá ich približuje k zvyšku Európy
Neprehliadnite

Neúprosná demografia nepustí. Francúzi odmietajú reformu, ktorá ich približuje k zvyšku Európy