Ministerstvo hospodárstva situáciu stále sleduje, aby sa mohlo rozhodovať podľa aktuálnych informácií. Po druhom stress teste plynárenskej sústavy o tom TASR informoval minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

„Výsledky druhého stress testu síce nedosahujú úroveň výsledkov prvého testu, no dôležitým faktorom je, že zimné obdobie sa zatiaľ javí ako priemerné, a preto situáciu s dodávkami plynu nevnímam ako kritickú," uviedol Sulík bez ďalších podrobností.

Na snímke minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) počas tlačovej konferencie na tému Ceny elektriny v Bratislave v piatok 27. augusta 2021. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Energetická kríza bude stáť Európu šokujúco veľký účet

Zásoby plynu na začiatku zimného vykurovacieho obdobia však boli pre slabšie dodávky z Ruska nižšie ako po iné roky. Problémy s nimi pokračujú aj naďalej. Predpovedanie dlhodobejšieho počasia je chroniky zradné a preto štát uvažoval aj o najhorších možných alternatívach. 

Ministerstvo hospodárstva už v októbri jeden test pripravenosti plynárenskej sústavy vykonalo. Podľa neho malo Slovensko, pokiaľ bude zima priemerná, dostatok plynu pre domácnosti aj pre podniky.

Pokiaľ by bola zima najchladnejšia za posledné roky, bolo by vo februári nutné na osem až deväť dní obmedziť dodávky najväčším odberateľom, uviedol vtedy Sulík. 

Ilustračný obrázok - plynovod
Neprehliadnite

Dodávka plynu cez Jamal je prerušená, Európe hrozia blackouty, tvrdí analytik

Viac o energetickej kríze