Tridsiatka poslancov Národnej rady SR pošle v sobotu predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej a všetkým členom Európskej komisie otvorenú výzvu, ktorá popisuje, čo sa na Slovensku v týchto okamihoch deje. Uviedol to počas sobotnej tlačovej konferencie predseda Smeru-SD Robert Fico.

Poznamenal, že v piatok (22. apríla) rozposlal premiérom, spolkovým kancelárom a prezidentom, ktorí chodia do Európskej rady, list, v ktorom taktiež popisuje udalosti, ktoré sa stali za posledné hodiny. „Som prekvapený reakciou, mal som dnes už asi sedem telefonátov," povedal líder Smeru-SD.

Podľa jeho slov strana informovala aj najvýznamnejšie frakcie v Európskom parlamente. „Vredom v právnom štáte nie je Maďarsko, Poľsko ani Malta. Najväčším vredom, ktorý v histórii Európskej únie vznikol, je Slovensko s gaunermi, ktorí stoja na čele tejto vlády," povedal Fico.

Vládna koalícia sa podľa slov Fica rozhodla odstrániť z cesty každého, kto zavadzia. Zastal sa bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka a advokáta Mareka Paru. Ďalšou ohrozenou kategóriou sú podľa neho novinári.

Fico nepochybuje o tom, že ho Národná rada SR vydá na väzobné trestné stíhanie. Poznamenal, že ide o pomstu. Viackrát povedal aj to, že ide o porušovanie princípov demokratickej krajiny. Do určitej miery je rád, že po dvoch rokoch hľadania ho neboli schopní obviniť z korupcie, ekonomickej trestnej činnosti, násilného alebo sexuálneho deliktu.

„Prišli s tým, že keď som vymenoval svojich dobrých spolupracovníkov do nejakých funkcií, tak som založil zločineckú skupinu," skonštatoval bývalý premiér. Poukázal na to, že uznesenie je plné kriminality Igora Matoviča (OĽANO) a exprezidenta Andreja Kisku.

Poslanci Národnej rady Ľuboš Blaha aj Ladislav Kamenický poznamenali, že Smer-SD stojí za Kaliňákom aj Ficom. Podľa Kamenického sa na Slovensku skončila demokracia a nechce, aby Kaliňák alebo Fico skončili ako bývalý policajný prezident Milan Lučanský.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke generálny prokurátor SR Maroš Žilinka počas rokovania Zahraničného výboru NR SR v Bratislave 31. januára 2022. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Žilinka vylúčil Lipšica z Ficovho prípadu kvôli pochybnosťam o jeho nezaujatosti