Ruský prezident Vladimir Putin v stredu nariadil v Rusku „čiastočnú mobilizáciu“ vojenských rezerv. Podľa ruského ministra obrany bude mobilizovaných 300 000 záložníkov ruských ozbrojených síl, píše Sky News.

Putinove varovania

Putin obvinil západných lídrov, že jeho krajinu „jadrovo vydierajú“ a varoval Západ, že má k dispozícii „rôzne zbrane ničenia“.

„Ak bude ohrozená územná celistvosť našej krajiny, tak k ochrane Ruska a nášho ľudu bez zaváhania použijeme všetky dostupné prostriedky – nejde o bluf,“ povedal Putin v rámci televízneho prejavu k národu, v ktorom podporil aj vyhlásenie referend o pripojení k Rusku v štyroch obsadených oblastiach na Ukrajine.

Na Putinove slová už stihol zareagovať britský minister obrany Ben Wallace, podľa ktorého „žiadna miera vyhrážok a propagandy“ nezakryje skutočnosť, že Ukrajina vojnu vyhráva.

Jadrový arzenál sveta

Podľa Federácie amerických vedcov má Rusko vo svojom inventári najviac jadrových hlavíc na svete – celkovo až 5 977 kusov.

Spojené štáty ich majú 5 428, Francúzsko 290 a Spojené kráľovstvo iba 225.

Počet, ktorým disponuje Rusko a Amerika dohromady, predstavuje až 90 percent všetkých jadrových hlavíc sveta.

Podľa časopisu Bulletin of Atomic Scientists tvorí ruský jadrový arzenál 4 447 jadrových hlavíc, z ktorých 1 588 je súčasťou balistických striel.

Krajina má vraj v zálohe ďalších zhruba 977 strategických a 1 912 nestrategických striel.

Odborníci však zdôraznili, že presný počet hlavíc a zbraní nie je známy pre utajenú povahu bezpečnostných stratégii a obáv.

Možnosti Ruska

Medzikontinentálne balistické rakety, ktorými Rusko disponuje, sú schopné zasiahnuť a zničiť svetové veľkomestá, akými sú Washington či Londýn.

Približne desať minúť po odpálení dosiahnu svoju najvyššiu rýchlosť. Dostať sa z Ruska do Spojeného kráľovstva by im trvalo iba 20 minút, približuje portál.

Putin v marci vystrašil svet, keď nariadil uviesť ruské jadrové sily do vysokého stupňa bojovej pohotovosti. Britský odborník na obranu generál sir Richard Barrons vtedy pre Sky News povedal, že ruský prezident zvýšil stávky a začal sa oháňať jadrovými zbraňami na celosvetovej úrovni.

Ničivá sila jadrovej hlavice v popredí týchto vyhrážok sa rovná 300 až 800 kilotonám TNT, pričom 300 stačí na zničenie Washingtonu či Paríža, priblížil Barrons.

Dodal, že Rusko má k dispozícii aj vybavenie na odpaľovanie menších zbraní, no aj tie si so svojím cieľom hravo poradia.

„Keď prezident Putin začne hovoriť o jadrových možnostiach, tak má možno na mysli niečo takéto,“ domnieva sa generál.

Modernizácia zbraní

Rusko aj naďalej vykonáva svoj program rozsiahlej modernizácie arzenálu, ktorého cieľom je nahradiť väčšinu zbraní z čias Sovietskeho zväzu. Okrem toho má podľa Sky News údajne v pláne predstaviť nové typy zbraní.

Aj ostatné krajiny nakupujú alebo vyvíjajú vlastné nové zbrane. Poháňajú ich totiž obavy v oblasti bezpečnosti, ako aj túžba po znížení odkázanosti na iných dodávateľov.

Do konca tohto desaťročia bude najmä Ázia plná konvenčných striel, ktoré budú sofistikovanejšie než kedykoľvek predtým, dodáva portál. Nielenže budú schopné lietať ďalej a rýchlejšie, ale aj svoj cieľ zasiahnu oveľa tvrdšie.

Čína hromadne vyrába svoje viacúčelové rakety typu DF-26 s dosahom až do 4-tisíc kilometrov. Spojené štáty zas na oplátku pracujú na vývoji nových zbraní, ktorých cieľom je čeliť Pekingu.

Podľa Federácie amerických vedcov na začiatku roka 2022 vlastnilo deväť krajín dokopy 12 700 jadrových hlavíc, uzatvára Sky News.

Ďalšie dôležité správy

Ruský prezident Vladimir Putin
Neprehliadnite

Vladimir Putin vyhlásil v Rusku čiastočnú mobilizáciu