„Je zrejmé, že dodávky našich tovarov do Európskej únie a Spojených štátov za eurá, doláre či iné meny pre nás už nemajú zmysel,“ povedal ruský prezident.

Vladimír Putin dal v stredu Gazpromu týždeň na to, aby zmenil zmluvy so svojimi odoberateľmi z „nepriateľských krajín“. Tí už nebudú môcť platiť ruskému dodávateľovi zemného plynu eurami alebo dolármi, ale rubľami.

„Kolektívny Západ zabil všetku dôveru vo svoje meny,“ vysvetľoval ruský prezident svoje rozhodnutie. Tým, že Západ odstrihol ruské banky, vrátane tej centrálnej, od veľkej časti medzinárodného platobného styku, ruské devízové rezervy stratili svoj význam.

Rusko nepotrebuje devízy

Využitie ruských devíz je limitované, a tak V. Putin hľadá spôsob, ako sa so súčasnou situáciou vyrovnať a podporiť slabý rubeľ. Ten stratil od invázie viac ako 20 percent svojej hodnoty, s čím sa automaticky zvýšili ceny importu do krajiny. Zároveň pri vysokom dopyte po zásobách potravín narástli dramaticky ich ceny, často až o desiatky percent.

Najlepším spôsobom, ako ruskú infláciu stabilizovať, je revalvovať rubeľ. Ak to nemôže robiť ruská centrálna banka, budú to robiť banky európske. Na základe Putinovho rozhodnutia všetci odoberatelia ruského zemného plynu budú musieť kupovať ruble.

Pôjde o objemy v hodnote stoviek miliónov eur denne. Ruský prezident svojim rozhodnutím v podstate povedal, že pokiaľ budú chcieť Európania ruský zemný plyn, budú musieť obchádzať ruské sankcie.

Tvrdá hra

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa