Ruský prezident Vladimir Putin dnes schválil predaj ruskej divízie finančných služieb nemeckej automobilky Mercedes-Benz do rúk ruského predajcu automobilov Avtodom. Spoločnosť Mercedes-Benz sa tak priblížila k úplnému odchodu z ruského trhu, napísala agentúra Reuters.

Automobilka Mercedes-Benz vlani v marci v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu prerušila výrobu vo svojej ruskej fabrike a zastavila svoj vývoz do Ruska. V októbri potom uviedla, že plánuje ruský trh úplne opustiť a predať svoje podiely v ruských aktivitách tamojšiemu investorovi.

Podľa ruských zákonov je na predaj podielov vo finančných či energetických podnikoch v Rusku potrebný Putinov súhlas. Transakcie zahŕňajúce firmy z krajín, ktoré Moskva nepovažuje za priateľské, navyše vyžadujú povolenie od osobitného výboru ruskej vlády.

Putin dnes podpísal nariadenie schvaľujúce prevzatie divízie Mercedes-Benz Bank Rus firmou Avtodom, ktorá sa špecializuje na predaj luxusných áut. Spoločnosť Avtodom dúfa, že súhlas vládnej komisie získa do konca februára. Potom bude môcť dokončiť dohodu o prevzatí všetkých ruských aktivít Mercedesu, vrátane fabriky pri Moskve. V tej by chcela firma Avtodom obnoviť produkciu.

Finančné podmienky tejto dohody zatiaľ neboli zverejnené. Viaceré západné firmy už predali aktivity v Rusku za symbolické sumy, napríklad jeden rubeľ či jedno euro. V niektorých prípadoch boli do dohôd o predaji vložené ustanovenia týkajúce sa možnosti kúpiť ruské aktivity v budúcnosti späť.

Ruský automobilový sektor tvrdo zasiahli sankcie, ktoré na Rusko uvalili západné krajiny kvôli jeho útoku na Ukrajinu. Celková výroba osobných automobilov v Rusku sa vlani prepadla o 67 percent na 450-tisíc vozidiel, čo je najnižšia úroveň od pádu Sovietskeho zväzu v roku 1991, napísala agentúra Reuters.

Ďalšie dôležité správy

PK 22 Berlín - Nemecký kancelár Olaf Scholz počas tlačovej konferencie o ruskom útoku na Ukrajinu v Berlíne vo štvrtok 24. februára 2022. Scholz vo štvrtok predpoludním vyhlásil, že ruský prezident Vladimir Putin urobil vážnu chybu, keď sa rozhodol napadnúť Ukrajinu.
Neprehliadnite

Putin sa nevyhrážal mne ani Nemecku, vyhlásil nemecký kancelár Scholz