Putin o tom informoval v obsiahlom prejave k národu, ktorý odvysielali ruské štátne televízie. Uznanie suverenity a nezávislosti DĽR a LĽR označil za potrebné. Dodal, že požiadal ruský parlament, aby jeho rozhodnutie podporil a ratifikoval zmluvy s obomi samozvanými proruskými republikami nachádzajúcimi sa ukrajinskom Donbase.

Už je to oficiálne

Agentúra TASS po skončení prejavu informovala, že Putin príslušné výnosy už aj podpísal. Okrem toho podpísal aj dohody o spolupráci s DĽR a LĽR. Na podpisovom akte v Kremli sa zúčastnili aj predstavitelia oboch týchto "republík". Vedenie Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu, medzičasom deklarovalo svoju súčinnosť a pripravenosť čo najrýchlejšie pristúpiť k ratifikácii dohôd s DĽR a LĽR.

Oznámil to aj Macronovi a Scholzovi

Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok telefonoval s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a nemeckým kancelárom Olafom Scholzom a oznámil im, že „v blízkej budúcnosti" má v úmysle podpísať výnos o uznaní Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky.

Scholz Putina varoval pred takýmto krokom, ktorý by bol podľa jeho slov v „ostrom rozpore" s minskými dohodami zameranými na urovnanie konfliktu v Donbase, informovali agentúry DPA a AFP.

Nemecký kancelár podľa slov svojho hovorcu Steffena Hebestreita zdôraznil, že uznanie Doneckej ľudovej republiky (DĽR) a Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) by bolo „jednostranným porušením" minských dohôd zo strany Ruska. Putina zároveň vyzval k „okamžitej deeskalácii" a stiahnutiu vojsk z hraníc s Ukrajinou.

„(Kancelár) zdôraznil, že teraz je mimoriadne dôležité dodržiavať prímerie na východnej Ukrajine a podniknúť kroky k zmierňovaniu (napätia)," uviedol úrad kancelára s tým, že „Rusko má v tomto smere osobitnú zodpovednosť".

Scholz momentálne po rozhovore so šéfom Kremľa konzultuje situáciu okolo Ukrajiny s „najbližšími partnermi" vrátane francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Macron po telefonáte s Putinom zvolal bezpečnostnú radu štátu.

Ďalšie dôležité správy

JB 28 Zolote - Ukrajinský vojak stojí vo dvore zničeného domu na frontovej línii medzi Ukrajinou kontrolovanej oblasti a v oblasti kontrolovanej pro-ruskými povstalcami pri meste Zolote, na východe Ukrajiny 19. februára 2022.  Eskalácia napätia a ostreľovanie na východe Ukrajiny narušili dodávky vody pre viac ako milión ľudí v regióne. Podľa britského denníka The Guardian na to upozornil Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK). MVČK vyzval všetky strany konfliktu, aby ušetrili infraštruktúru,
Neprehliadnite

Samozvané republiky v Donbase žiadajú Rusko o uznanie nezávislosti a spoluprácu v obrane