Ruský prezident Vladimir Putin označil rozširovanie NATO na východ za ,,dôsledok eufórie a mylných predstáv po skončení studenej vojny". Vyhlásil tiež, že Rusko je pripravené prijať vojensko-technické opatrenia, ak sa NATO priblíži k jeho hraniciam.

Putin rozširovanie nechápe

Podľa agentúry TASS to Putin vyhlásil v príhovore na zasadnutí kolégia ruského ministerstva obrany. Putin dodal, že nerozumie rozširovaniu NATO na východ po studenej vojne, keďže vzťahy medzi Moskvou a Západom boli v tom čase takmer spojenecké.

EBE 18 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin v utorok informoval, že sa ešte nerozhodol, či sa bude v roku 2024 uchádzať o znovuzvolenie do prezidentskej funkcie.
      Podľa agentúry Interfax Putin súčasne uviedol, že
Neprehliadnite

Putin vracia slovné údery, konflikt na východe Ukrajiny sa podľa neho „podobá na genocídu“

Putin upozornil, že krajina je pripravená prijať vojensko-technické opatrenia, ak sa NATO priblíži k jeho hraniciam. USA a Európa obvinili Rusko z masívneho nahromadenia vojakov v blízkosti Ukrajiny v rámci prípravy na možnú inváziu, ktorá by sa mala uskutočiť už budúci mesiac, čo Rusko popiera, uviedla agentúra Bloomberg.

Mimoriadne znepokojenie Moskvy

V tejto súvislosti tlmočil ,,mimoriadne znepokojenie" Moskvy, ktoré súvisí s rozmiestnením prvkov amerických systémov protiraketovej obrany v blízkosti ruských hraníc, vrátane ich možného výskytu na Ukrajine. USA a 

,,Sme mimoriadne znepokojení, že prvky americkej globálnej protiraketovej obrany sú rozmiestnené v blízkosti Ruska," uviedol Putin.

JB 19 Soči - Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) hovorí s americkým prezidentom Joeom Bidenom počas videohovoru v rezidencii Bočarov Ručei v čiernomorskom letovisku Soči 7. decembra 2021. Očakáva sa, že lídri budú diskutovať o situácii týkajúcej sa Ukrajiny a NATO, informovala agentúra TASS. Online summit sa bude konať v období zvýšeného napätia na Ukrajine, pričom Washington a Moskva sa navzájom obviňujú z vojenských provokácií v tomto regióne. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin
Neprehliadnite

Biden počas virtuálneho summitu varoval Putina pred ekonomickými sankciami

Podľa neho ,,odpaľovacie zariadenia MK-41 umiestnené v Rumunsku a plánované nasadenie v Poľsku sú prispôsobené na použitie útočných systémov Tomahawk".

,,Ak sa raketové komplexy USA a NATO objavia na Ukrajine, čas doletu do Moskvy sa skráti na sedem až desať minút," vyhlásil Putin a dodal, že s nasadením hypersonických zbraní ,,iba na päť minút".

Bezpečnostné kroky

V tejto situácii má Rusko podľa Putina plné právo podniknúť kroky na zaistenie svojej bezpečnosti a suverenity.

Putin udrel po tom, čo Rusko minulý týždeň požadovalo, aby NATO stiahlo svoje sily na pozície, ktoré zastávali v roku 1997, predtým, ako sa aliancia rozšírila o bývalé sovietske satelitné štáty vo východnej Európe ako súčasť navrhovaných nových bezpečnostných zmlúv. 

plot
Neprehliadnite

Putin obviňuje Európu a tvrdí, že konflikt na bielorusko-poľských hraniciach sa Ruska netýka

,,Nepožadujeme pre seba nijaké špeciálne exkluzívne podmienky. Rusko sa zasadzuje za rovnakú a nedeliteľnú bezpečnosť v celom eurázijskom priestore," zdôraznil s tým, že Rusko má ,,plné právo urobiť to".

Deklaroval, že Rusko teraz ,,potrebuje od Spojených štátov nie verbálne ubezpečenia o bezpečnostných zárukách, ale právne záväzný dokument".

Potreba dlhodobej záruky

,,Potrebujeme dlhodobé právne záväzné záruky," konštatoval Putin, pričom spomenul, že ,,Spojené štáty ľahko odstúpia od všetkých medzinárodných zmlúv, ktoré sa (pre ne) z nejakého dôvodu stanú nezaujímavé."

Ako príklad ruský prezident uviedol odstúpenie USA od Zmluvy o obmedzení systémov protiraketovej obrany (ABM) a od Zmluvy o otvorenom nebi.

KATASTROFICKÉ
SCENÁRE
Analytici predpovedajú,
že za plyn aj elektrinu
si čoskoro budeme
priplácať od 5 do 15
percent.
Neprehliadnite

Putin hovorí, že za problém so zemným plynom si Európska únia môže sama

Putin sa na zasadnutí zmienil o tom, že keď americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi navrhol začať rokovania o príprave konkrétnych bezpečnostných dohôd, samotný Biden ,,navrhol vymenovať zodpovedných predstaviteľov za túto oblasť".

Návrh vylučuje ďalšie rozširovanie

Podľa Putina práve v reakcii na to ,,sme poslali naše návrhy (dohôd a zmlúv medzi Ruskou federáciou a NATO a Ruskou federáciou a Spojenými štátmi), ktoré by vylučovali ďalšie rozširovanie NATO na východ resp. nasadenie útočných zbraňových systémov".

Uviedol tiež, že Ruská federácia by mala rozvíjať vojenskú a vojensko-technickú spoluprácu s členskými krajinami Šanghajskej organizácie spolupráce (ŠOS) a Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti a posilniť bezpečnosť zväzového štátu s Bieloruskom.

Na zozname Pandora Papers sú aj viacerí blízki spolupracovníci a známi ruského prezidenta Vladimira Putina.
Neprehliadnite

Rusko naznačuje, že bude podporovať virtuálne meny