Ruský prezident Vladimir Putin vetoval návrh prísnejšieho zákona o zodpovednosti novinárov za citovania nepravdivých správ, ktoré pôvodne publikovali iné médiá. Šéf Kremľa zamietol pozmeňovací návrh a poslal ho poslancom späť na nové prerokovanie, uviedol v piatok server RBK.

Zodpovednosť za nepravdivé informácie

Hovorca Kremľa neskôr oznámil, že Putin má otázky k niektorým častiam zákona, neprezradil však, čo presne mu prekáža, podotkol denník Kommersant. Ruské médiá upozorňujú, že hlava štátu uplatnila právo veta pri podpisovaní zákonov prvýkrát za päť rokov.

KK47 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin počas rozhovoru pre televíziu NBC s novinárom Keirom Simmonsom 14. júna 2021 v Moskve. Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok pred svojou nadchádzajúcou schôdzkou s prezidentom USA Joeom Bidenom odmietol obvinenia, že Rusko stojí za nedávnymi počítačovými útokmi proti USA. V rozhovore pre televíziu NBC tiež upozornil, že druhá strana nepredložila žiadne dôkazy, ktoré by dokazovali tieto podozrenia. FOTO TASR/AP
Russian President Vladimir Putin spea
Neprehliadnite

Biden je profesionál, vraví Putin a je pripravený pokračovať v dialógu s Američanmi

V súčasnej dobe v Rusku platí zákon, podľa ktorého redakcia, šéfredaktor a novinár nezodpovedajú za publikáciu nepravdivých, nezákonných alebo ohováračských informácií, pokiaľ ide o doslovnú reprodukciu správ a materiálov iných hromadných oznamovacích prostriedkov, ktoré môžu byť identifikované a za porušenie zákona stíhané, píše RBK .

Novela navrhovala sprísnenie zákona tak, aby novinári nezodpovedali za citáciu nepravdivých správ v prípade, že bude možné určiť a potrestať tiež šéfredaktora média, ktoré správu pôvodne rozšírilo, priblížila na svojom webe ruská služba BBC. V opačnom prípade by podľa neho mala niesť zodpovednosť redakcie, ktorá nepresné informácie prevzala a citovala.

Vetoval tri zákony za desať rokov

Jeden z autorov návrhu zákona, poslanec vládnej strany Jednotné Rusko Sergej Bojarskij, podľa serveru Meduza k navrhovaným zmenám uviedol, že majú zabrániť novinárom citovať neexistujúce médiá. ,,Ak nejde ustanoviť šéfredaktora média, tak to nie je hromadné médium, ale výmysel tých, ktorí chcú niečo vytvoriť a schovať sa za citácie," nechal sa počuť Bojarskij.

KK7 Moskva -  Na archívnej snímke z 20. februára 2021 ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj stojí v klietke na súde v Moskve. Uväznený vodca ruskej opozície Alexej Navaľnyj v piatok 23. apríla 2021 oznámil, že ukončuje protestnú hladovku, ktorou sa od 31. marca dožaduje lekárskeho vyšetrenia. FOTO TASR/AP
FILE - In this Saturday, Feb. 20, 2021 file photo, Russian opposition leader Alexei Navalny looks at photographers standing in the Babuskinsky District Court in Moscow, Russia. Imprisoned opposi
Neprehliadnite

Navaľnyj vedel, že porušuje zákony, povedal Putin počas samitu s Bidenom

Štátna duma návrh zákona schválila v treťom čítaní v máji a na začiatku júna ju nasledovala horná komora parlamentu. Kremeľský hovorca v piatok podľa serveru Kommersant uviedol, že zákon bude dokončený tento rok na jeseň.

Vladimír Putin za posledných desať rokov vetoval tri zákony, podotkla agentúra TASS. Naposledy šéf Kremľa nepodpísal v roku 2016 zákon o jednotnom systéme registrácie študentov po tom, čo ho kritizovali materskej organizácie, priblížil Kommersant. O štyri roky skôr prezident vetoval návrh zákona, ktorý sa týkal technologického centra Skolkovo, dodal denník.