Ruská vláda v piatok podporila návrh zákona o anulovaní doterajších prezidentských mandátov Vladimira Putina. Informovala o tom agentúra Interfax s tým, že v súlade s dodatkami k ruskej ústave môže byť Putin po roku 2024 znovu zvolený za prezidenta Ruskej federácie.

V marci tohto roku Putin podpísal novelu ústavy, ktorá de facto zaisťuje, že prezidentom môže zostať až do roku 2036. Dovtedy podľa „starej" verzie ústavy platilo, že prezidentskú funkciu v Rusku je možné zastávať len dve po sebe nasledujúce funkčné obdobia, čo by znamenalo, že Putin by ako hlava štátu v roku 2024 skončil.

EBE 17 Moskva - Na snímke zametač odpratáva sneh na moste v Parku Zarjaďje s Kremľom v pozadí v Moskve 1. decembra 2020. FOTO TASR/AP
A municipal worker clears snow on a bridge in Zaryadye Park, with the Kremlin's towers, left and right, and Russian Foreign Ministry building, center, in the background, in Moscow, Russia, Tuesday, Dec. 1, 2020. (AP Photo/Pavel Golovkin)
Neprehliadnite

Putin nariadil, aby sa na budúci týždeň začalo s očkovaním proti Covid-19

V novej ústave je toto obmedzenie zachované, ale keďže ide o novelu ústavy, Putinovi sa jeho posledné dve funkčné obdobia anulujú a nebudú sa počítať. Tieto zmeny boli - v podstate pro forma - schválené aj v celoštátnom ľudovom hlasovaní. Šesťdesiatosemročný Putin, bývalý agent KGB, je pri moci už vyše 20 rokov - najdlhšie zo všetkých ruských či sovietskych lídrov od čias Josifa Stalina. Prvý raz sa stal prezidentom v roku 2000 a v tejto funkcii pôsobil do roku 2008, keď mu ústavné obmedzenia zabránili kandidovať aj na tretie funkčné obdobie. Následne sa stal premiérom a do prezidentského kresla sa vrátil v roku 2012, pričom prezidentské funkčné obdobie nechal medzičasom predĺžiť na šesť rokov. Jeho súčasný mandát mu má vypršať v roku 2024.