Ruský prezident Vladimir Putin v piatok povedal, že dúfa v podpísanie dohody na posilnenie obchodných a ekonomických vzťahov medzi Ruskom a Tureckom. Šéf Kremľa to uviedol na stretnutí so svojím tureckým kolegom Recepom Tayyipom Erdoganom v ruskom čiernomorskom letovisku Soči. TASR informuje podľa správy agentúry AFP.

„Dúfam, že dnes budeme môcť podpísať príslušné memorandum o rozvoji našich obchodných a ekonomických väzieb," povedal Putin. „Verím, že dnešné stretnutie otvorí úplne inú stránku turecko-ruských vzťahov," uviedol následne Erdogan.

Ruský prezident poďakoval svojmu tureckému kolegovi za pomoc pri obnovení vývozu ukrajinských obilnín. „Chcem sa vám poďakovať aj za to, že súčasne bolo prijaté sprievodné rozhodnutie o nepretržitých dodávkach ruských potravín a hnojív na svetové trhy," dodal.

Putin tiež ocenil projekt plynovodu TurkStream a povedal, že Európa by mala byť Turecku vďačná za neprerušované dodávky ruského plynu. Obaja lídri sa naposledy stretli v júli na rokovaní v Teheráne.

Turecko zdieľa s Ruskom a Ukrajinou námornú hranicu v Čiernom mori a s oboma krajinami udržuje dobré vzťahy. Ankara kritizuje ruskú inváziu na Ukrajine; nepridala sa však k rozsiahlym ekonomickým sankciám Západu voči Rusku.

Ďalšie dôležité správy

KK7 Paríž - Francúzsky prezident Emmnuel Macron (vpravo) a ruský prezident Vladimir Putin mávajú 9. decembra 2019 v Elyzejskom paláci v Paríži. Situáciou na východe Ukrajiny sa bude v pondelok zaoberať summit lídrov normandskej štvorky (Ukrajina, Rusko, Nemecko, Francúzsko), ktorý hostí francúzsky prezident Emmanuel Macron. FOTO TASR/AP
French President Emmanuel Macron, right, and Russian President Vladimir Putin wave at the Elysee Palace Monday, Dec. 9, 2019 in Paris. A long-awaited summit in P
Neprehliadnite

Nový Putinov front: Afrika má už dosť hegemónie Paríža a otvára svoju náruč Rusku