Na Slovensku chýba politická osobnosť, ktorá by vedela dosiahnuť základný konsenzus koalície a aspoň časti opozičných strán o otázkach očkovania proti ochoreniu Covid-19. V diskusii na TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

„Vecná informačná kampaň nie je a zodpovedná je za to vládna koalícia, nie opozícia,“ poznamenal. Očkovanie na Slovensku podľa neho od začiatku sprevádzali problémy, bolo veľa zmätkov a chaosu, a napokon sa nepodarilo zabrániť ani nežiadúcej politizácii témy.

Juraj Hrabko
Zdroj: TASR - digitálne upravené
Juraj Hrabko

„S vakcináciou to začali zle a naprávať to je veľmi ťažké,“ uviedol. Pripomína, že to bude ale vláda, ktorá sa bude musieť postaviť tretej vlne pandémie.

Hrabko sa stotožnil s názorom predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina), že polícia nedostatočne zvládla protesty počas rokovania Národnej rady SR. „Mala zasiahnuť skôr a možno by neprišlo ani k tým potýčkam,“ skonštatoval. Očakáva, že po rozhodnutí Ústavného súdu SR, ktorý neumožnil referendum o predčasných voľbách, sa aktivity skupín kriticky naladených voči vláde budú viac prenášať do rôznych pouličných protestov.

Na snímke predseda NRSR Boris Kollár (Sme rodina) počas rokovania mimoriadnej 34. schôdze NRSR v Bratislave 30. júna 2021. Minister financií Igor Matovič (OĽANO) čelí odvolávaniu z funkcie. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Protest pred dverami Národnej rady je fatálnym zlyhaním polície a ich šéfa, vyhlásil Kollár

 Úrad verejného zdravotníctva SR bude môcť pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. Ten informuje, či osoba bola zaočkovaná proti Covidu-19, negatívne testovaná alebo ochorenie prekonala.

Hrabko samotnú legislatívnu zmenu nepovažuje za diskriminačnú. Upozorňuje, že v mimoriadnej situácii je štát už od začiatku pandémie a s tým súvisia aj mimoriadne opatrenia. Novela zákona však podľa neho vytvára rámec pre opatrenia, ktoré môžu byť potenciálne diskriminačné.

„Opatrenie bude v poriadku, ak sa zároveň umožní rovnaký prístup aj ľuďom, ktorí sa nemôžu alebo nechcú dať zaočkovať. Samozrejme, za podmienky, že sa preukážu testom alebo potvrdením o prekonaní covid-19,“ zhrnul Hrabko. Upozornil, že novela ešte viac posilňuje právomoci hlavného hygienika.

Na snímke predseda Ústavného súdu Slovenskej republiky Ivan Fiačan na tlačovom brífingu o zákonnosti referenda o predčasných voľbách v Košiciach 7. júla 2021. FOTO TASR - Roman Hanc
Neprehliadnite

Ústavný súd vyhovel opozícii. Vyhláška o povinnej karanténe po návrate na Slovensko má problém