Celoplošné testovanie a rozdávanie modrých papierikov prispelo k zhoršeniu epidemickej situácie na Slovensku. Potvrdil to prieskum Focus pre DenníkN.

Na otázku, či mal negatívny výsledok antigénového testu vplyv na správanie sa ľudí v nasledujúcich dňoch, až 20 percent respondentov odpovedalo, že áno. Po negatívnom teste sa teda zrejme prestalo obmedzovať viac ako pol milióna Slovákov.

Zlyhané antigénové testy

Falošná negativita testov môže pritom pri antigénových testoch dosahovať až 71 percent. Ukázala to analýza testov Biosensor’s Standard Q Covid-19 Ag Test používaných aj na Slovensku.

Znamená to, že sedem ľudí z desiatich, ktorí dostali negatívny výsledok, je falošne negatívnych.

Výsledok antigénových testov je v zjavnom rozpore s údajmi, ktoré zverejňuje výrobca, kde je udávaná senzitivita testu vyššia ako 90 percent. V skutočnosti je iba 29 percent.

Na Slovensku sa tak „bezstarostne“ pohybujú desiatky tisíc ľudí s modrými papierikmi s negatívnym výsledkom, no v skutočnosti sú pozitívni.

Ministerstvo zdravotníctva pritom začiatkom marca nakúpilo ďalších 20 miliónov sporných testov za desiatky miliónov eur.

Vysoká falošná negativita je jedným z hlavných dôvodov, prečo na Slovensku pretrváva vysoký počet nakazených aj úmrtí.

Britskí dôchodcovia nečakajú

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa