Pracovníci skladu firmy Amazon na newyorskom Staten Islande sa v hlasovaní vyslovili za vytvorenie odborovej organizácie a postarali sa o prvý úspech odborárskych snáh v dejinách amerického obchodného giganta.

Zamestnanci svoje združenie do odborov odsúhlasili pomerom 2654 hlasov k 2131, účasť dosiahla asi 58 percent, informujú  americké médiá. Výsledok ešte môže byť terčom sťažností, uvádza agentúra AP.

„Je to oficiálne! Amazon Labor Union je prvou odborovou organizáciou Amazonu v amerických dejinách!“ vyhlásilo na svojom twitterovom účte relatívne mladé hnutie, ktoré stálo na čele zlomovej iniciatívy. Web Business Insider písal po oznámení konečných čísel o míľniku v oblasti zastupovania zamestnancov a tvrdej rane pre snahy Amazonu.

Vedenie: Odbory sú škodlivé

Vedenie firmy sa vehementne stavia proti vzniku odborových združení. AP opisuje, že spoločnosť organizuje povinné akcie, na ktorých zamestnancom hovorí, že odbory sú škodlivé.

Amazon vo štvrtok zverejnil informáciu, že v minulom roku minul vyše štyri milióny dolárov za poradenstvo spojené s nabúravaním odborárskych snáh. Vo svojom areáli na Staten Island firma rozmiestnila plagáty v anglickom a španielskom jazyku vyzývajúce pracovníkov na odmietnutie iniciatívy.

Prvý pokus vlani nevyšiel

Tieto praktiky zažili aj zamestnanci skladu v Bessemere v štáte Alabama, ktorý sa stal vlani dejiskom prvého hlasovania o vzniku odborov v Amazone. Výsledok vtedy vyznel jasne proti tejto snahe, následne však bolo nariadené opakovanie hlasovania, keď americká Národná rada pre pracovné vzťahy (NLRB) zistila, že Amazon do procesu nevhodne zasahoval. Vo štvrtok americké médiá informovali, že nové hlasovanie skončilo výsledkom 993 hlasov proti a 875 za, avšak NLRB sa ešte bude zaoberať viac ako 400 nezapočítanými hlasmi.

Definitívne zatiaľ nie je ani výsledok z New Yorku. Federálni činitelia upozornili, že to tak bude až po spracovaní prípadných pripomienok tej či onej strany. Na ich podanie je čas do budúceho piatku.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke zľava člen predsedníctva OZ KOVO Jozef Balica, člen predsedníctva OZ KOVO Ján Šlauka a predseda Základnej organizácie OZ KOVO pri firme Mega Trucking Slovaka s.r.o Košice Štefan Gurguľ počas protestného stretnutia zamestnancov Mega Trucking Slovaka s.r.o Košice 27. decembra 2019. Protest zorganizovala Základná organizácia OZ KOVO, aby vyjadrila nespokojnosť so zámerom zamestnávateľa znížiť vodičom kamiónov v tejto spoločnosti mzdy na rok 2020. FOTO TASR – Milan Kapusta
Neprehliadnite

Odborový zväz KOVO odporučí utečencom z Ukrajiny, aby žiadali rovnaké platy ako Slováci