Kanál CNN+ mal veľmi krátku životnosť. Vypnú ho už v sobotu 30. apríla, teda iba mesiac po jeho oficiálnom spustení. Kanál končí v dôsledku poklesu predplatiteľov. CNN+ denne sledovalo menej ako desaťtisíc ľudí, informoval web CNBC.

„Toto nie je rozhodnutie o kvalite. Oceňujeme všetku prácu, ambície a kreativitu, ktoré boli použité pri budovaní CNN+, organizáciu s úžasným talentom a presvedčivým programovaním,“ uviedol vo vyhlásení predseda a generálny riaditeľ CNN Worldwide Chris Licht. „Našim zákazníkom a CNN však najlepšie poslúži jednoduchšia voľba streamovania,“ dodal.

Spoločnosť tiež oznámila, že šéf CNN+ Andrew Morse opúšťa Warner Bros. Discovery. Po jeho odchode nastúpi na post riaditeľa CNN Digital Alex MacCallum, ktorý je v súčasnosti vedúcim produktu CNN+.

Rozhodol vraj šéf

Spoločnosť WarnerMedia spustila samostatnú spravodajskú službu len pred necelým mesiacom, konkrétne 29. marca. Nový šéf CNN Ch. Licht údajne už niekoľko týždňov v zákulisí pracoval aj s ďalšími vedúcimi pracovníkmi Warner Bros. Discovery na analýze streamovacej stratégie pre CNN. Aj rozhodnutie vypnúť CNN+ je teda údajne založené na jeho odporúčaní.

Spoločnosť uviedla, že zostávajúci zákazníci CNN+ dostanú späť časť poplatkov za predplatné.

Warner Bros. Discovery oficiálne nenačrtla ďalšie plány a ambície v oblasti streamovania, ale ako už predtým informovala CNBC, cieľom spoločnosť je spojiť HBO Max a Discovery+ s ďalšími programami od spoločnosti WarnerMedia, a to vrátane potenciálne živých správ a športu, no a zároveň ponúknuť spoločne všetok obsah ako konkurenciu Netflixu.

Zatvoriť čo najskôr

Nové vedenie rozhodlo, že CNN+ strategicky nezapadá do plánov spoločnosti. Najlogickejším krokom preto bolo zatvoriť kanál čo najskôr. „Ani o sekundu dlhšie,“ povedali k téme dva zdroje blízke prostrediu, ktoré si neželajú byť menované.

Warner Bros. Discovery nechce podľa kuloárnych informácií riskovať pokles streamovania, no ani vyvíjať úsilie tam, kde už pozná výsledok.

Šéf globálneho streamovania spoločnosti Jean-Briac Perrette položil niekoľko otázok aj zamestnancom a zisťoval, kto by mal niesť zodpovednosť za spackané spustenie CNN+. Obvinil predchádzajúce vedenie spoločnosti WarnerMedia, ktoré pokračovalo v presadzovaní tohto produktu, aj keď vedelo o jeho nízkej životaschopnosti.

CNN+ má viac ako 600 zamestnancov, ktorí pracujú na rôznych reláciách. Mnohí z nich dostanú formálne odstupné a majú mať šancu znovu sa uchádzať o prácu v CNN.

Americká televízia už pritom investovala stovky miliónov amerických dolárov do nových talentov a programov pre CNN+. Niečo sa presunie na HBO Max, iné na cnn.com či do bezplatnej aplikácie CNN.

Problémy majú aj ďalší

Sériu zlých správ dostávajú však v poslednom období aj ďalšie streamovacie služby. V dôsledku všeobecného zdražovania a rastu cien ľudia ako prvé zrušia predplatné. Najväčšie problémy má Netflix, no sú to aj Apple TV, Amazon Prime, Disney+ či ďalší konkurenti, ktorí sa boria s úbytkom klientov.

Počet predplatiteľov Netflixu napríklad začal klesať prvýkrát za posledné desaťročie. V prvom štvrťroku 2022 stratil až 200-tisíc zákazníkov (stav klesol na 221,6 milióna), tvrdí Bloomberg. V aktuálnom druhom štvrťroku služba počíta s tým, že príde o ďalšie dva milióny zákazníkov. Pre spoločnosť, ktorá pravidelne mávala nárast až 25 miliónov predplatiteľov ročne, je to pomerne veľká strata.

Líder v oblasti streamovania v reakcii na to plánuje urobiť viaceré zmeny. Obmedzí napríklad svoje výdavky na filmy a televízne programy.

Ďalšie dôležité správy

A woman looks at the login screen of online streaming service Netflix in Ankara, Turkey on February 5, 2018 as an omnibus bill introduced to the parliament, allows the Radio and Television Supreme Council (RTUK) to monitor and censor online streaming services, including Netflix, Spotify and Youtube. (Photo by Altan Gocher/NurPhoto via Getty Images)
Neprehliadnite

Ľudia hľadajú, kde ušetriť. Prvé na rane sú streamingy. Rekordné straty ráta Netflix