Americkému prevádzkovateľovi platenej internetovej televízie Netflix vzrástol vo štvrtom štvrťroku zisk medziročne o 12 percent na 607 miliónov dolárov. Firma však sklamala trhy údajom o počte nových užívateľov a vo vyhlásení zverejnenom v noci na dnešok varovala, že kvôli silnejšej konkurencii, ktorá oslabuje jej pozíciu lídra v streamovaní videa, čaká pomalší rast počtu predplatiteľov aj v novom roku.

Tržby firmy sa zvýšili o 12 percent na 7,7 bilióna dolárov. Netflix získal od októbra do decembra 8,3 milióna predplatiteľov, čo bolo o zhruba 200-tisíc menej, než predpokladal. V prvých troch mesiacoch nového roku potom čaká firma zvýšenie počtu predplatiteľov o 2,5 milióna, zatiaľ čo analytici čakajú prírastok až o štyri milióny.

Najmenej predplatiteľov za posledné roky

Za minulý rok získal Netflix celosvetovo 18,2 milióna predplatiteľov. To bolo najmenej za posledných päť rokov. V roku 2020, keď pandémia covid-19, prinútila ľudí zostať doma, Netflix získal viac ako 36 miliónov predplatiteľov a vykázal vysoký zisk. Firma má teraz po celom svete 222 miliónov predplatiteľov.

Expandoval do videohier

V posledných rokoch sa na trhu presadzujú ďalšie služby podporované konkurentmi ako Walt Disney a Apple. Do streamovania videa sa snažia preniknúť aj televízie, ktoré tak chcú získať divákov a časť rozpočtov domácností. Rast konkurencie je tiež jedným z dôvodov, prečo sa Netflix vlani rozhodol expandovať do videohier.

Investori sa čoraz viac obávajú, že Netflix sa už blíži k vrcholu svojej popularity. Tieto obavy spôsobili prepad akcií z ich vrcholu 700 dolárov, kam sa dostali v polovici novembra, o viac ako 30 percent, upozornila agentúra AP.

Ďalšie dôležité správy

Netflix
Neprehliadnite

Konkurencia stratila na sile. Netflix ďalej kraľuje streamovanému obsahu